V pečovatelské službě pracuje od šestnácti let. „Na roli zdravotníka jsem směřoval od mala, od mých tří let. Měl jsem to naplánované,“ vypráví svůj příběh dvacetiletý Jan Žatko.
Ohrožené děti do čtyř let budou moci podle nového zákona zůstat v zařízeních poskytujících okamžitou pomoc maximálně dva měsíce. V průměru ale nyní zůstávají děti v Klokáncích tři až čtyři měsíce.
V sociálních službách chybí tři tisíce zaměstnanců. Personál zastává fyzicky i psychicky náročnou práci, dalším důvodem, proč v segmentu chybí lidé, je nižší odměňování.
Díky dárcům mohli v mělnickém domově Senlife nabídnout zaměstnancům, kteří pečují o seniory, setkání s koučem. To pomáhá pracovníkům třeba s prevencí syndromu vyhoření, vedení i lidé si to chválí.
Problém vidí autorka příručky i u pečovatelů. Ti jsou podle ní nedostatečně placení, unavení a frustrovaní. Navíc nemají mediální pozornost. Pokud se v médiích objeví, jen se svýma rukama nebo zády.
Snímky z fotobanky, která je první svého druhu v Česku, jsou volně k využití. Zobrazují skutečné seniory a jejich příběhy. Ukazuje i podoby péče o seniory, která je náročná fyzicky i psychicky.
„Petra se dokáže vyjádřit nádherným úsměvem, nebo pláčem. Pláč znamená bolest, úsměv znamená, jsem spokojená a šťastná,“ říká zjevně unavená matka Miluše, která se právě vrátila z nemocnice.
Aby uspokojily poptávku, potřebovaly by sociální služby podle své sdružující asociace o tisíc pečovatelek a pečovatelů víc. Zlepšit situaci mohou dvě věci: zvyšování mezd a povědomí o profesi.
Pokles zájmu o pomoc hlásí například jablonecké centrum vzdělávání, dobrovolnictví a péče Červený trpaslík. Ze 300 dobrovolníků, kteří tam pomáhali v době pandemie covidu-19, se vrátilo pouze 11.
Péče o seniory se stala srdcovým tématem Simony Bagarové poté, co jako dobrovolnice v domově seniorů zažila nedůstojné zacházení s klienty. Poslechněte si její esej pro podcast Vize z krize.
Na seniory a nemocné, kteří nejsou v domově nebo léčebně, se zapomnělo, říká Zdeňka Černá z Unie pečujících. „Potřebujeme jednorázové prostředky. Jenže teď si je nemáme kde koupit.“
Titul Pečovatelka roku 2017 získaly Miluše Štiková z Domova seniorů Drachtinka, Zdenka Palácká z Diecézní charity Plzeň a Zdeňka Walterová z Městského centra komplexní péče Benátky nad Jizerou.
Asi tisíc nezaměstnaných na jihu Moravy má získat nové uplatnění. Lidé z evidence úřadu práce se vyškolí jako pečovatelé o seniory a potřebné. První skupina se už na nové povolání školí.
Počet dětí zneužitých v amsterodamských školkách pedofilním pečovatelem může ještě vzrůst. Upozornil na to v nizozemské televizi starosta Amsterodamu Eberhard van der Laan. Původní odhady mluvily o 30 až 50 obětech. Sám obviněný Robert M. ale vyjmenoval 53 dětí, které pohlavně zneužil.
Ministerstvo pro místní rozvoj chce rozšířit okruh osob, které by mohly využívat výhod bydlení v sociálních bytech. Přístup k tomuto typu bydlení by měly mít i osoby s lehce podprůměrnými příjmy.
Oborem budoucnosti v Rakousku je pečovatelství. I když je u našich jižních sousedů bez práce čtvrt milionu lidí, v pečovatelské oblasti jsou stále tisíce volných míst.
Ocenění Pečovatel - pečovatelka roku dnes udělila Diakonie Českobratrské církve evangelické. Akce se koná už sedmým rokem. Diakonie tak chce upozornit na smysl povolání, které je zároveň životním posláním.