V pečovatelské službě pracuje od šestnácti let. „Na roli zdravotníka jsem směřoval od mala, od mých tří let. Měl jsem to naplánované,“ vypráví svůj příběh dvacetiletý Jan Žatko.
Policie případ šetří pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Příčiny úmrtí muže, jenž byl nalezen po požáru v jednom z bytů, prověří nařízená soudní pitva.
V sociálních službách chybí tři tisíce zaměstnanců. Personál zastává fyzicky i psychicky náročnou práci, dalším důvodem, proč v segmentu chybí lidé, je nižší odměňování.
Díky dárcům mohli v mělnickém domově Senlife nabídnout zaměstnancům, kteří pečují o seniory, setkání s koučem. To pomáhá pracovníkům třeba s prevencí syndromu vyhoření, vedení i lidé si to chválí.
Problém vidí autorka příručky i u pečovatelů. Ti jsou podle ní nedostatečně placení, unavení a frustrovaní. Navíc nemají mediální pozornost. Pokud se v médiích objeví, jen se svýma rukama nebo zády.
Aby uspokojily poptávku, potřebovaly by sociální služby podle své sdružující asociace o tisíc pečovatelek a pečovatelů víc. Zlepšit situaci mohou dvě věci: zvyšování mezd a povědomí o profesi.
„Umýt klienta, přenést ho z lůžka na vozík, někomu jsem podala oběd a připomněla, aby si vzal prášky,“ vyjmenovává pečovatelka, s čím obvykle klientům pomáhá.
Odborová organizace Alice sdružující pracující v sociálních službách uzavřela kolektivní smlouvu s Alzheimer Home. Zaručuje zlepšení mzdových podmínek.
V Česku se částečně budují nové kapacity. S navyšující se poptávkou, stárnutím populace a narůstajícím počtem osob, které trpí například demencí, se ale opět rychle plní.
Odhad nemusí být konečný, v sobotu se na místo vrátí vyšetřovatelé. Zjišťovat budou nejen příčiny požáru, ale posoudí také stav domu. Policie požár vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti.
Dražší léky, energie i potraviny. Stále vyšší ceny dopadají také na prachatické seniory. Ušetřit se snaží třeba při nákupech potravin a na rozhazování nemají ani v jiných oblastech.
Se zajímavým návrhem přišla pečovatelská služba na Praze 3, která nabídla studentům nižší nájem za to, že budou pomáhat seniorům. Projekt funguje k oboustranné spokojenosti třetím rokem.
Zatímco 30 tisíc rodičů se 18 až 24 hodin denně stará o své děti, odlehčovacích služeb pro děti je registrovaných 70. Síť podobných služeb v Česku chybí.
Na praxi, kdy jsou staří a zdravotně indisponovaní klienti pečovatelských domů posíláni do útulků pro bezdomovce či nefungujících motelů, upozorňují sociální pracovníci i právníci postižených rodin.
„Není to klasický dům pro seniory, ne všichni potřebují péči. Testovali se všichni zaměstnanci, devět lidí. Náš pan správce a paní na úklid jsou negativní," řekl starosta obce.
Aplikaci zprovoznila Unie pacientů. Vyhledá vhodné místo třeba v domově pro seniory nebo v zařízení pro klienty s demencí, ale taky vhodnou službu v terénu.
Ministerstvo zdravotnictví chce propojit lékárny s výrobci léků a zavést tzv. emergentní systém. Deník ale upozorňuje, že proti návrhu se postavila část lékárníků. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.
Nevraživou reakci premiéra Andreje Babiše (ANO) si vysloužila první zpráva Národní rozpočtové rady o tom, jak stabilní jsou tuzemské veřejné finance. Není ani divu.
Život mezi dvěma mlýnskými kameny – tak by se dala popsat situace, v které žije takzvaná sendvičová generace. Tedy lidé, kteří se mimo své vlastní rodiny a práce starají ještě o své staré rodiče.
Stále víc seniorů chce žít co nejdéle doma. Pokud potřebují pomoc, raději si objednají pečovatelky. Stát chce takové terénní služby v budoucnu ještě více finančně podporovat. Podle ministerstva práce a sociálních věcí je to dobrý způsob, jak mohou senioři žít déle doma a nemusejí odcházet do ústavů. Populace stárne a v domovech důchodců není dostatek míst.
Když se důchodkyně Helena z Prahy rozmýšlela, kdo by jí mohl pomoci s domácností, profesionální pečovatelka byla tou pravou volbou. Mladá dívka starší ženě vaří, uklízí a nakupuje. Jako odborná ošetřovatelka je ale na českém pracovním trhu stále nedostatkovým zbožím. Přitom populace stárne a více seniorů, kteří se o sebe nepostarají, touží po osobní hospodyni a jsou ochotni za ni zaplatit. Stále více středních škol proto začalo vychovávat právě tyto odborníky.