„Ve srovnání s nebezpečím levicového extremismu je vražda, co já vím, každé dva, tři roky z nějakých nenávistných důvodů celkem normální,“ tvrdil dotázaný.
Německé ministerstvo vnitra eviduje za loňský rok nejméně 950 útoků na muslimské cíle v zemi. Jak informuje deník Neue Osnabrücker Zeitung, při těchto útocích bylo zraněných 33 lidí.
U příležitosti výročí bombardování Drážďan během druhé světové války v saské metropoli odhalili umělecké dílo, které má připomínat útrapy civilistů v severosyrském Aleppu, informovala agentura DPA. Slavnostní odhalení narušili příznivci hnutí Pegida.
Zakladatel protiislámského hnutí Pegida Lutz Bachmann musí zaplatit pokutu za podněcování k nenávisti a za urážlivé výroky na adresu uprchlíků. V odvolacím řízení o tom rozhodl soud v Drážďanech. Rozsudek je pravomocný.
Rok a půl po vzniku protiislámského hnutí Pegida má Sasko pověst regionu, kterému by se migranti měli zdaleka vyhnout. Útoky na uprchlická zařízení nebo pochody pravicových radikálů v ulicích kazí obraz téhle části Německa hned za českou hranicí. I v Drážďanech však žije část z milionu uprchlíků, kteří do Německa přišli loni. A spolu s řadou místních lidí nechtějí město nechat jenom xenofobům.
Drážďanům se začali vyhýbat turisti. Saská metropole poprvé po šesti letech zaznamenala úbytek hostů ve městě. Tamní hoteliéři i lidi z marketingu mluví o takzvaném Pegida efektu, pojmenovaném po protiislámském hnutí. Drážďany se v uplynulém roce staly jeho centrem a zároveň dějištěm velkých demonstrací.
Na demonstracích protiislámského hnutí Pegida v Drážďanech nepatří veřejnoprávní média mezi ta oblíbená. Podle stoupenců Pegidy jsou prolhaná a nedá se jim věřit. Co si o nich myslí, jim dávají na demonstracích dost jasně najevo. Zpočátku šlo o útoky verbální, později i fyzické. Poslední půlrok najímá veřejnoprávní televize a rozhlas MDR bezpečnostní firmy, aby jejich novináři a technici mohli na demonstracích Pegidy vůbec pracovat.
Přibližně osm tisíc lidí přišlo v Drážďanech na demonstraci Pegidy. Protiislámského hnutí se snaží spojit protiimigrační uskupení napříč Evropou, proto na demonstraci zazněly zdravice z ostatních evropských zemí. Proti Pegidě demonstrovalo v Drážďanech na dva tisíce lidí.
Policie v Kolíně nad Rýnem s pomocí vodních děl zastavila pochod německého protiimigračního hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) poté, co demonstranti začali útočit na policisty. Pegida společně s krajně pravicovou stranou Pro NRW svolaly pochod jako reakci na silvestrovské události v několika německých městech, kde podle svědků mladí muži arabského a afrického vzhledu obkličovali, sexuálně napadali a okrádali ženy.
Patnáct až devatenáct tisíc stoupenců protiislámského hnutí Pegida se shromáždilo v centru Drážďan před Semperovou operou. Už rok toto hnutí protestuje proti azylové politice německé vlády. V poslední době Pegida požaduje uzavření hranic a zastavení přijímání uprchlíků. Opodál za policejním kordonem demonstrovalo dalších čtrnáct tisíc lidí. Proti Pegidě a za otevřenou společnost.
Rok od první demonstrace protiislámského hnutí Pegida se v německých Drážďanech znovu sešli jeho příznivci. Protestují proti azylové politice německé kancléřky Angely Merkelové. Do centra města ale přišli také odpůrci Pegidy, kteří se od protiislámského hnutí chtějí distancovat.
Před rokem vyšlo poprvé do drážďánských ulic protiislámské hnutí Pegida – v překladu Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu. Během několika měsíců dokázalo toto hnutí zmobilizovat až 25 tisíc stoupenců. Poté, co se organizační výbor kvůli interním sporům rozpadl, účast na shromážděních Pegidy výrazně poklesla. V posledních týdnech ale toto protiislámské hnutí opět nabírá na síle.
V Drážďanech se sešli stoupenci Pegidy, hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu. Organizátoři očekávali účast 30 tisíc lidí, avšak skutečnost byla menší. Podle policejních odhadů kolem 10 tisíc demonstrantů. Na demonstraci vystoupil i šéf nizozemské Strany pro svobodu Geert Wilders.
Protiislámské hnutí Pegida mobilizuju v Drážďanech své stoupence. Na dnešní demonstraci pozvali organizátoři Geerta Wilderse, nizozemského politika a pravicového populistu. Pegida očekává až 30 tisíc účastníků. V Drážďanech se chystá řada protidemonstrací.
Už několik týdnů není mnoho slyšet o drážďanském protiislámském hnutí Pegida, které demonstruje každé pondělí v centru města. Přitom Pegida byla od loňského podzimu hlavní událostí německého veřejného života. Odpůrci islámu dokázali do ulic dostat až 25 tisíc lidí. Proč najednou Pegida zmizela z médií a proč vládne ticho po pěšině?
Protiislámské hnutí Pegida na dnešek svolalo první demonstraci na britském území. Na akci v severoanglickém Newcastlu se ale čekají jen desítky, maximálně několik stovek sympatizantů krajní pravice. Mnohem početnější má být protiakce zorganizovaná místními obyvateli.
Na demonstraci Pegidy se v Drážďanech sešly tisíce lidí. Počet příznivců Vlasteneckých Evropanů proti islamizaci Západu tak překonal nedělní demonstraci jejich odpůrců. Podle německých médií se počet demonstrantů v ulicích Drážďan blíží 17 tisícům. Protestující prý křičeli hesla jako ‚Merkelová musí pryč‘. To jen potvrzuje závěry odborníků, podle kterých není hlavní hnací silou Pegidy islamizace a islamofobie, ale obecně nespokojenost s politikou.
Drážďany se v posledních měsících změnily. Cizinci, kteří v saské metropoli žijí, říkají, že ve městě vládne zvláštní atmosféra, ve které se necítí dobře. A to od podzimu loňského roku, kdy v centru města začali demonstrovat stoupenci protiislámského hnutí Pegida.
V Drážďanech vzniká nové protestní hnutí. Jmenuje se Přímá demokracie pro Evropu a založila ho Kathrin Oertelová, bývalá mluvčí protiislámské Pegidy. Hnutí požaduje, aby o zásadních otázkách vždy rozhodovali občané v referendu.
Hnutí „Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu“, známé pod zkratkou Pegida, je rozdělené. Po rozpadu vedení tohoto hnutí budou v saské metropoli od příště demonstrovat dva protiislámské tábory. Členové vedení, kteří Pegidu opustili, totiž založí nové hnutí.
Z německého hnutí proti islamizaci Pegida odcházejí další členové organizačního týmu. Vedení opouští také Kathrin Oertelová, která byla v poslední době hlavní tváří hnutí a pravidelně moderovala protestní shromáždění v Drážďanech.
Před drážďanskou Semperovou operou demonstrovalo 17 tisíc stoupenců protiislámského hnutí Pegida. Žádají revizi azylového zákona a posílení policie v zemi. Pegida tentokrát demonstrovala výjimečně v neděli, protože její odpůrci organizují v Drážďanech velký koncert na podporu otevřené společnosti.
Na protiislámskou demonstraci Pegidy v Lipsku přišlo 15 tisíc lidí. Organizátoři ale počítali až s čtyřnásobně větší účastí. V centru města tak byli v převaze odpůrci Pegidy, kterých se na demonstraci za otevřenou společnost sešlo na 20 tisíc.
Organizační výbor německého hnutí proti islamizaci Pegida opouští jeho zakladatel Lutz Bachmann, rezignuje tak na veškeré funkce. Důvodem odchodu jsou jeho urážky na adresu cizinců, které Bachmann napsal loni v září na Facebooku. Za ně ho kritizoval i organizační výbor Pegidy.
V centru Mnichova se sešlo několik tisíc lidí, aby formou karnevalového veselí ukázali svůj nesouhlas se strašením islámem. Na stejné místo ale svolala demonstraci i protiislámská organizace Bagida, tedy Bavorsko proti islamizaci Západu.
Němečtí příznivci hnutí proti islamizaci Pegida budou dnes demonstrovat v Mnichově. Původně se mělo protestovat v Drážďanech, tamní policie ale veškerá shromáždění a protestní průvody zakázala. Údajně existují oprávněné obavy, že se na jednoho z organizátorů chystá během pondělní demonstrace atentát.
Protesty německého antiislámského hnutí Pegida nabírají na síle. V Drážďanech se včera večer sešlo 25 tisíc přívrženců tohoto antiislámského hnutí, které svolává protesty každý týden. Rekordní byla ale i shromáždění proti Pegidě, na podporu míru a tolerance.