Drážďany nejsou jen Pegida, chtějí dávat najevo někteří obyvatelé města
Rok a půl po vzniku protiislámského hnutí Pegida má Sasko pověst regionu, kterému by se migranti měli zdaleka vyhnout. Útoky na uprchlická zařízení nebo pochody pravicových radikálů v ulicích kazí obraz téhle části Německa hned za českou hranicí. I v Drážďanech však žije část z milionu uprchlíků, kteří do Německa přišli loni. A spolu s řadou místních lidí nechtějí město nechat jenom xenofobům.
Afghánský tanec nebo íránské zpěvy. Mikrofon i pódium volné pro každého zájemce. Takhle vypadá vždycky v pondělí sál jednoho z drážďanských divadel. Chodí sem uprchlíci z okolí, aby se potkali mezi sebou i s Němci.
Pondělky divadlo nevybralo náhodou. Ve stejný den si v Drážďanech dávají pravidelně sraz i příznivci hnutí Pegida.
Obraz Drážďan poznamenaly akce hnutí Pegida. Někteří obyvatelé se snaží ukázat i vstřícnější tvář města. Reportáž natočil Vojtěch Berger
„S pondělními akcemi jsme začali loni na podzim, když do města skutečně dorazili uprchlíci. Do té doby Pegida hlavně vytvářela strach z něčeho, co tu vlastně nebylo. Venku bychom něco podobného nedělali, nemohli bychom zaručit bezpečnost. Tady uvnitř se ale nemusíme bát,“ říká David Brückel, který akce v divadle organizuje.
Divadlo je v Novém městě, které platí za část Drážďan přátelskou nejenom k uprchlíkům, ale k migrantům a cizincům obecně. Dojít do historického centra, kde se konají demonstrace Pegidy, však netrvá dlouho – stačí zamířit na most přes Labe a za pár minut tam člověk je.
Pravidelné pondělní demonstrace Pegidy vyhnaly z historického centra Drážďan běžné návštěvníky. Obchody hlásí propad tržeb a od letoška spustily protikampaň. Vždycky v pondělí večer je v centru spousta slev, volných vstupů a bonusových nabídek v obchodech, restauracích nebo na výstavách. To všechno dohromady by mělo vrátit do ulic život.
Do centra neradi chodí i uprchlíci z protějšího břehu Labe. Třeba Libyjec Hasan, který o této části Německa vůbec nemá iluze.
„V Sasku je velký rasismus, Drážďany jsou ještě dobré, ale Pirna a další města, to je zlé. Lidé tam mají o uprchlících špatné informace, myslí si, že všichni kradou. Nemám šanci dostat se do školy nebo sehnat práci. Chybí tu opravdové programy pro pomoc uprchlíkům,“ líčí Hasan pesimisticky.
Srovnání s venkovem však pro Drážďany vychází víc než dobře. Ve městě jsou asi čtyři tisíce uprchlíků a podle odhadů jim nárazově pomáhá až 10 tisíc místních. Každý den je také možné při několika akcích ve městě uprchlíky potkat, všechna taková setkání propaguje i město přímo na svém webu.
Tenhle signál k německým i zahraničním návštěvníkům není potřeba složitě překládat: Drážďany, to není zdaleka jenom Pegida.