„Pan magistr Polák je z jiného odvětví. Lékaři byli zvyklý, že ředitel je psychiatr, takže rozuměl všem problémům. Tomu pan Polák rozumět nemůže, protože základ jeho kariéry je jiný.“
Na mezery v systému ochrany veřejného zdraví ukázala epidemie koronaviru. Za posledních 13 let se počet zaměstnanců hygienických stanic snížil zhruba na polovinu. Odborníci volají po rychlém řešení.
Čeští praktičtí lékaři by měli mít podle Světové zdravotnické organizace více kompetencí. Některé by se mohly přenést také na zdravotní sestry, které s nimi pracují.
Do 24hodinové stávky vstoupili v pátek zaměstnanci palubního personálu v Německu, Belgii, Portugalsku, Nizozemsku, Španělsku a Itálii a piloti v Německu.
Problémem českého zdravotnictví je stále nedostatek lidí, na své dnešní bilanční konferenci o tom mluvil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD. V nemocnicích chybějí jak lékaři, tak sestry.
Letušky a stevardi Českých aerolinií si odhlasovali stávku. Palubní personál požaduje zvýšení platů po únorových škrtech. Piloti Českých aerolinií minulý týden uvedli, že se k případné stávce letušek a stevardů nepřipojí. Odboráři zatím chtějí s vedením aerolinek dál jednat. ČSA s jejich postupem nesouhlasí.
V Británii se možná schyluje k vůbec první protestní akci královského personálu. Dnes naposledy můžou hlasovat zaměstnanci královského zámku Windsor u Londýna o tom, jestli se k protestu uchýlí. Spor se vede o výši platů.
Ve všech pěti nemocnicích na Vysočině by měly do konce příštího roku fungovat pavilony urgentního příjmu – takzvané oddělení emergency. Urychlí příjem pacientů například po těžkých nehodách. Záchranáři je přivezou na jedno centrální místo, kam se všichni lékaři seběhnou. Jenže nastala otázka, jestli to není zbytečný luxus, který v malých, méně vytížených nemocnicích, nebude z čeho zaplatit.