Na Vysočině rostou urgentní pavilony. Není ale jasné, kdo zaplatí personál
Ve všech pěti nemocnicích na Vysočině by měly do konce příštího roku fungovat pavilony urgentního příjmu – takzvané oddělení emergency. Urychlí příjem pacientů například po těžkých nehodách. Záchranáři je přivezou na jedno centrální místo, kam se všichni lékaři seběhnou. Jenže nastala otázka, jestli to není zbytečný luxus, který v malých, méně vytížených nemocnicích, nebude z čeho zaplatit.
V nemocnici v Pelhřimově už pavilon urgentního příjmu funguje. Sice usnadnil práci záchranářům, kteří vezou práci na centrální místo a nemusí je rozvážet po odděleních, ale aby systém emergency fungoval optimálně jako například ve fakultních nemocnicích, musel by se pro ně vyčlenit tým zdravotníků. A to není v podmínkách menších nemocnic možné.
„Kdyby tam byl příjem centrální, kde vám vozí 2-3 pacientů za hodinu, a vy to řešíte - tak ano. Ale jestli tady v nemocnici máme 15 příjmů od záchranky za celý den, tak tam nemůžete nechat personál, aby tam třeba seděl a nic nedělal,“ vysvětluje lékař ARO Jaroslav Houser z pelhřimovské nemocnice.
Stavby pavilonů rostou, kdo v nich zaplatí potřebný personál, není podle Bohdana Trnky, lékaře ARO jihlavské nemocnice, zatím jasné:
„Emergency zatím nemají dotaženou jednu věc, a to jakým způsobem budou placeny. To je ten hlavní problém, který tady nastane. My tam ty lidi přesuneme, ale jak je budeme platit?“
Aspoň jeden lékař na plný úvazek
Nemocnice v Jihlavě má dlouhodobě výjimku na provozování intenzivních lůžek ve staré budově. V dezolátním stavu je zde pavilon infekčních onemocnění. Urgentní pavilon se proto stal součástí budovy, která za asi 320 milionů korun právě roste. Sloužit by v něm měl na plný úvazek alespoň jeden lékař.
Kvůli zvýšeným nákladům bude muset být řešena také vytíženost lékaře. „Samozřejmě pokud by nebyl vytížený, musela by se pro něj hledat ještě nějaká alternativní práce. Pokud by třeba na urgentním příjmu byl anesteziolog, tak se třeba i plánuje, že by mohl částečně pracovat v anestambulanci, což by bylo nové pracoviště,“ uvádí Trnka.
Podle lékařů s fungováním nových pavilonů akutních příjmu přibude problém také s nasmlouváním dalších kapacit akutních lůžek u Všeobecné zdravotní pojišťovny.