„Je třeba vysoce kladně hodnotit jeho aktivitu, jeho výkon lékařské praxe ve věznici, zapotřebí je vzít v úvahu i svědomitý a aktivní přístup odsouzeného,“ řekl na Kottovu adresu soudce Libor Hanuš.
Na přelomu roku, kdy se začal řešit splátkový kalendář, zbývalo Rathovi doplatit asi 7,5 milionu korun. Tehdy poukazoval na to, že nemá žádné volné peníze.
Rath, Kottová a její manžel Petr Kott si podle soudu na přelomu let 2011 a 2012 domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů ve Středočeském kraji za stovky milionů korun.
Ústřední trojicí druhé větve kauzy byli, stejně jako v první části případu Rath, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott.
Ústřední trojicí projednávané kauzy je stejně jako v první větvi případu někdejší hejtman David Rath, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott.
Předseda senátu Alexander Károlyi ve čtvrtek vyhověl žádosti některých obhájců na doplnění dokazování. Soud si podle něj chce zejména vyslechnout znalecký posudek.
Rath dostal v první větvi své korupční kauzy sedmiletý trest kvůli manipulacím s tendrem na rekonstrukci zámku Buštěhrad a budovy gymnázia v Hostivici u Prahy.
„Na rozdíl od soudu prvého stupně stížnostní soud dospěl k závěru, (…) že odsouzený prokázal polepšení svým chováním a plněním svých povinností ve výkonu trestu odnětí svobody,“ stojí v usnesení.
Kott si jako jedna z ústředních postav korupční aféry kolem bývalého středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha odpykával šestiletý trest. O propuštění žádal už na jaře, brněnský soud to však zamítl.
Dvě ústřední postavy korupční aféry kolem středočeského exhejtmana Davida Ratha, manželé Kottovi, usilovali o propuštění z vězení. Kateřina Kottová uspěla, její manžel Petr zůstává dál za mřížemi.
Za mřížemi strávila tři roky. Původní trest byl na šest let. Do vykonaného trestu se jí započítala i šestnáctiměsíční vazba od května 2012 do září 2013.
„K tomuto kroku jsme přistoupili, protože ve vězeňské službě je tragický nedostatek lékařů,“ řekla mluvčí. Dodala, že bezpečnostní sbor takto zároveň reaguje na koronavirovou situaci.
Žalobce pro Jiřího Anděla požaduje 5 let vězení a uložení peněžitého trestu ve výši 500 tisíc korun. Anděl je obžalován v korupční kauze středočeského exhejtmana Davida Ratha.
Státní zástupce Jiří Pražák navrhuje v takzvané druhé větvi korupční kauzy exhejtmana Davida Ratha Kottovým propadnutí veškerého majetku. Novým majitelem domu v Rudné je otec Kateřiny Kottové.
Navržené tresty státním zástupcem požadují zaplacení pokuty a zároveň zákaz o účasti na veřejných zakázkách pro obě firmy. Právníci firem to přirovnali k trestu smrti.
Státní zástupce Pražák svůj požadavek přednesl ve středu odpoledne před Krajským soudem v Praze, kde v poledne začaly v takzvané druhé větvi případu závěrečné řeči.
Advokát Pacovský je příbuzným soudce Roberta Pacovského, který měl Rathův případ na starosti u krajského soudu. S bývalým hejtmanem uzavřel smlouvu o zastupování, a to za ne zcela jasných okolností.
Stejný čas k nástupu do vězení jako Kottovi od soudu dostal právě i bývalý hejtman David Rath, který je ve vězení od pondělí. Jeho soud kvůli zmanipulovaným zakázkám za mříže na sedm let.
Exhejtmana pravomocně odsoudil pražský vrchní soud letos v červnu. Uložil mu také desetimilionovou pokutu. Část trestu si už bývalý hejtman odseděl ve vazbě.
Soud požádal Rathova obhájce Černého o předložení těchto příspěvků. Exhejtman čelí v druhé větvi korupční kauzy společně s dalšími osmi lidmi a firmami podezření z uplácení a manipulace zakázek.
Bylo by velmi jednoduché, až laciné, kdyby se řeklo, že se právo na obhajobu musí omezit, protože tím obvinění pořád jenom zdržují. To nejde, míní soudce Nejvyššího správního soudu