Rath se podivuje, že mu výzvu k nástupu trestu donesli policisté. Podle soudu jde o běžný postup
Bývalý středočeský hejtman David Rath nastoupí nejpozději do pondělního večera do vězení. Informaci sám potvrdil Radiožurnálu. V pražské ruzyňské věznici si má odpykat sedmiletý trest za korupci při zadávání tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku.
Výzvu k nástupu do věznice Rathovi policisté v civilu doručili v úterý, Rath to považuje za nestandardní a nepřiměřeně rychlé.
2697 dní od zadržení. David Rath obdržel výzvu k nástupu do vězení
Číst článek
„Standardně by měl asi nejdřív rozhodnout Nejvyšší soud o těch námitkách podjatosti, které jsme dali na vrchní soud. Na Nejvyšším soudu to leželo, nerozhodl o tom, po měsíci to poslal krajskému soudu, ten za mnou obratem poslal policejní skupinu, běžně se to posílá poštou,“ popsal Radiožurnálu.
Dále si stěžoval také na nestandardně a nepřiměřeně rychlé doručení výzvy. „Rozsudek byl doručen na soud 28. září a už 1. října mi výzvu přinesla skupina policistů v civilu.“
Podle Krajského soudu v Praze se však jedná o běžný přístup a pětidenní lhůtu k nástupu do výkonu trestu určuje i u ostatních případů. I doručení výzvy Rathovi proběhlo v souladu s trestním řádem.
„Určení způsobu doručování jednotlivým odsouzeným je na rozhodnutí předsedy senátu. Soud chtěl doručit výzvy odsouzeným v úterý při hlavním líčení v souběžně probíhající trestní věci. Protože ale využili svého práva se k líčení nedostavit, nebyl tento postup možný,“ sdělila mluvčí soudu Hana Černá.
Podle ní výzvu k nástupu trestu neobdrželi ještě všichni odsouzení v případu.
Druhá větev kauzy
Ratha pravomocně odsoudil pražský vrchní soud letos v červnu. Uložil mu také desetimilionovou pokutu. Část trestu si už bývalý hejtman odseděl ve vazbě.
V kauze bylo kromě Ratha obžalováno dalších deset lidí. Také některé z nich uznal soud vinnými. Bývalou ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Kottovou a jejího manžela Petra poslal na šest let do vězení. Každý má rovněž zaplatit 15 milionů korun. Soud je potrestal za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad a budovy gymnázia v Hostivici.
‚Vážná pochybnost o předpojatosti.‘ Přísedící se podle Ratha vyjadřovala ke kauze na sítích
Číst článek
Podle odvolacího senátu žádali Kottovi úplatky 26 milionů, přijali téměř 17 milionů korun. Sedm milionů dali Rathovi. Policie bývalého hejtmana zadržela v květnu 2012, když si tuto částku odnášel z domu Kottových v krabici od vína.
Rath a Kottovi figurují i v takzvané druhé větvi korupční kauzy. Bývalý středočeský hejtman si podle obžaloby spolu s Kottovými domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice.
Obžalovaní jsou i další podnikatelé, manažeři a několik firem. Soud začal tuto větev projednávat letos v lednu.