Nerovnosti podle autorů průzkumu souvisí s mateřstvím, kariérní pauzou a rozdílným postavením matek po návratu z rodičovské. V Česku totiž s dítětem zůstávají doma stále většinou ženy.
Podle indexu rovnosti žen a mužů za loňský rok se Česko umístilo na 23. místě z 27 zemí EU. Pokrok byl u nás přitom během posledních 10 let nejpomalejší ze všech členských zemí.
„Ženy tak pracují o 51 dní více, aby vydělaly to samé, co jejich mužští kolegové,“ uvádí ve zprávě místopředsedkyně Evropské komise a komisařka pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová.
Studie ukázala, že v Česku se dá tzv. výdělková propast vysvětlit jen z necelé pětiny rozdílnou zaměstnaností, odpracovanou dobou a dalšími faktory. Čtyři pětiny představuje nevysvětlitelný rozdíl.
Praxe, že jeden z páru vydělává a druhý se stará o děti, ženy často staví do nevýhodné pozice hlavně na trhu práce. Pouze necelé jedno procento mužů totiž odchází na rodičovskou dovolenou.
Zaměstnanci v Tokiu, Londýně, Singapuru, Dublinu nebo Berlíně opustili v 11.10 místního času své kanceláře. Na akci se smluvili prostřednictvím hashtagu #googlewalkout.
České ženy mají průměrně o 21 procent nižší plat než jejich mužští kolegové. Vládní odbor rovnosti žen a mužů proto navrhuje zvýšit kontroly inspekce práce zaměřené na tento problém.
V Česku je podle zjištění Eurostatu nejmenší nerovnost příjmů z celé Evropské unie. Srovnání se zaměřilo na pětinu nejbohatších a pětinu nejchudších lidí v zemi.
Ve čtvrtečním tisku se třeba dočtete o platových rozdílech mezi muži a ženami v Česku, tématu se věnují Hospodářské noviny. Více si přečtěte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Spor o rovnost v platech mužů a žen v BBC se dostal až na půdu britského parlamentu. Mzdovou politiku britského veřejnoprávního média před poslanci obhajoval šéf BBC Tony Hall.
BBC plánuje odvolat z programu některé mužské moderátory a nahradit je ženami. Společnost tak reaguje na kritiku po zveřejnění platů, které ukázaly na velké rozdíly mezi mzdami žen a mužů.
BBC zveřejnila výdělky svých nejlépe placených lidí. Jejich publikování dlouhodobě požadovala vláda s podezřením, že ženy dostávají menší peníze než muži a že některé honoráře mohou být přemrštěné.