Ještě před koncem druhé světové války patřila k Československu, respektive k první republice i Podkarpatská Rus. Toto území bylo centrem zájmů i sousedních zemí a stalo se centrem řady investic.
48:20
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Když se ráno osm chlapců z vesnice nevrátilo, jejich vystrašené matky se společně vypravily hledat je na hranice. I s nimi to špatně dopadlo. Sovětští vojáci je odvlekli do věznice.
Zbytky kostela v zahradě Kinských se nyní dokumentují, následně má vzniknout konstrukce chránící zachovalé části. Dřevěný kostel z větší části shořel letos 28. října.
Vyhlášení sbírky musí ještě potvrdit ministerstvo vnitra, poté město zveřejní číslo bankovního účtu, na který bude možné přispět. Škoda se pohybuje v řádu několika milionů korun.
Podkarpatská Rus je pro Čechy symbol zapomenutého kraje a i sami lidé na Zakarpatí se občas cítí, jako by na ně všichni zapomněli. Sociální problémy, chudoba a odchod za prací do ciziny patří dnes k této části Ukrajiny stejně pevně jako kdysi. Hornatý kus země přestal být součástí našeho státu právě před 70 lety.
Republika od Aše až po Jasiňu - tenhle název pro Československo definitivně neplatí už 70 let. Ztrátu Podkarpatské Rusi ve prospěch Sovětského svazu potvrdila smlouva podepsaná v Moskvě 29. června 1945. Kdysi nejvýchodnější část našeho státu pořád nese české stopy. Starají se o ně ale jenom nadšenci. O co slabší jsou vzpomínky na staré Československo, o to silnější je vazba k novodobému Česku. Hlavně kvůli tomu, že je na tom dnešní Zakarpatská oblast Ukrajiny tak ekonomicky špatně.
Lidé, jejichž rodiče po válce museli opustit svůj majetek na Pokarpatské Rusi, mají po dnešku novou šanci na odškodnění. Ústavní soud totiž zrušil rozsudek Městského soudu v Praze, který nároky jedné z poškozených rodin zamítl. Případ se proto před soud vrátí.
O odškodnění za nemovitý majetek zanechaný po druhé světové válce na Podkarpatské Rusi bude moci ode dneška žádat více lidí. Začíná totiž platit novela, která zmírňuje podmínky pro získání náhrady a rozšiřuje okruh oprávněných žadatelů.
Před 65 lety přišlo Československo o desetinu svého území. Kraj legendárního zbojníka Nikoly Šuhaje takzvanou Podkarpatskou Rus zabral Sovětský svaz a Češi se tam začali vracet jako turisté zase po roce 1990.
Jak víme z učebnic dějepisu, po Mnichovu v roce 1938 československá armáda nemohla bránit vlast. Ovšem na jednom místě republiky k bojům přece jenom docházelo. 12. československá divize sváděla tvrdé boje proti maďarským jednotkám na Podkarpatské Rusi.
Pozastavení plateb za odškodnění majetkových křivd na území Podkarpatské Rusi o rok až dva. To je jeden z návrhů, se kterým se chystá přijet ministerstvo vnitra na nedělní výjezdové zasedání vlády, svolané k úsporám ve státním rozpočtu. Ekonomická náměstkyně ministerstva vnitra Světlana Kubíková zjištění Českého rozhlasu nevyvrátila.