Rusko zvažuje zákaz vývozu ropných produktů. Chce stabilizovat ceny na domácím trhu
Ruská vláda zvažuje, že na určitou dobu zcela zakáže vývoz ropných produktů, aby stabilizovala ceny pohonných hmot na domácím trhu. V pátek o tom informovala ruská tisková agentura TASS s odvoláním na svůj zdroj. Dodala, že další zvažovanou možností je zvýšení cla na vývoz ropných produktů.
Rusko patří mezi největší producenty ropy na světě. Ruský trh s pohonnými hmotami se však nyní potýká s kombinací negativních faktorů, které zahrnují údržbářské práce v rafineriích, problémy s infrastrukturou a slabý kurz rublu, jenž podporuje vývoz pohonných hmot. Pohonné hmoty jsou také ve velkém potřeba na frontě na Ukrajině.
Česko využívá stále více ruské ropy, její podíl je letos nejvyšší od roku 2012. Není však v Evropě výjimkou
Číst článek
Další možností, o které vláda v důsledku problémů na domácím trhu s pohonnými hmotami uvažuje, je podle agentury TASS zvýšení cla na vývoz ropných produktů. Podle zdrojů agentury Interfax by se dodatečné clo vracelo firmám, které by plnily kvóty ministerstva energetiky pro dodávky ropných produktů na domácí trh.
K dočasnému zastavení vývozu ropných produktů již začátkem září vyzval ruský ministr zemědělství Dmitrij Patrušev. Varoval, že nedostatek pohonných hmot by mohl narušit podzimní sklizeň i setbu.
Zdroje z odvětví koncem srpna agentuře Reuters sdělily, že situace na ruském trhu s pohonnými hmotami by se mohla v příštích měsících dál zhoršovat.