Známé jsou zejména čtyři masové deportace v letech 1940 a 1941 z polského území. Podle polského Institutu paměti národa při nich Sověti vyvezli okolo 140 tisíc Poláků.
K protestům vyzval bývalý premiér a předseda Evropské rady Donald Tusk, který teď stoji v čele nejsilnější opoziční strany v zemi. „Musíme zachránit Polsko, nikdo jiný to neudělá,“ prohlásil Tusk.
Po tuzemských silnicích jezdí stále víc kamionů. Paradoxně ne českých, ale hlavně těch s cizí poznávací značkou. Podle statistik ministerstva klesá česká mezinárodní kamionová doprava už čtyři roky.
Vládnoucí sociálně konzervativní strana Právo a spravedlnost (PiS) považuje katolickou víru za součást polské národní identity, naopak podle liberálů má katolická církev v zemi příliš velký vliv.
„Doufám v konkrétní změny, ale jistý si tím nejsem, protože polská církev se s problémem snaží vypořádat už léta,“ říká v rozhovoru autor dokumentu Jen to nikomu neříkej, který už viděly miliony lidí.
Sedmidenní válka na desetiletí poznamenala československo-polské vztahy a negativní odezvu vzbudila i u dohodových mocností, říká historik Jiří Friedl.
Ještě před útokem se Polka Patrycje Krzymińská rozhodla primátorovi pomoci. Stanovila si cíl tisíc zlotých, tedy 6000 korun, a poprosila o příspěvek své známé. Nakonec přispělo 264 503 dárců.
1:43
Varšava/Vatikán||Viktor Daněk|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Pohled katolického Polska a Vatikánu na migrační politiku je stejný. Tvrdí polská vláda, která to uvedla po setkání polského premiéra s papežem Františkem.
Doprava do skalních měst v Adršpachu a v Teplicích nad Metují na Náchodsku zkolabovala. Kvůli náporu polských turistů musela policie uzavřít vjezd do Česka přes hraniční přechod Zdoňov.
Jedwabne (Polsko)||Viktor Daněk|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
V souvislosti se zákazem spojovat Poláky se zločiny druhé světové války se několikrát objevilo jméno městečka Jedwabne na východě země. Poláci tam v roce 1941 spáchali pogrom na místních Židech.
V Bruselu se ve čtvrtek rozhodne o novém šéfovi Evropské rady, tím je dosud bývalý polský premiér za stranu Občanská platforma Donald Tusk, který pravděpodobně svou funkci znovu obhájí. A zatímco současná vláda Práva a spravedlnosti se postavila proti svému krajanovi Tuskovi a chce na jeho místo europoslance Jacka Saryusze-Wolského, většina Poláků by si podle průzkumu Tuska v Bruselu přála i pro druhé období.
Satirický seriál Kosmo dobývá Polsko. Scéna, kde čtvrtinový Polák v roli Jakuba Žáčka prosí o pomoc posádku polské rakety, se už několik dní šíří polskými sociálními sítěmi. Pětidílná série se přitom v zemi oficiálně nevysílá. Tvůrce seriálu Tomáš Baldýnský to bere s humorem sobě vlastním, když říká, že pokud tahle kauza způsobí, že si některá z polských televizí seriál nakonec koupí, tak to bude „samozřejmě hezké“.
Za poslední měsíce poskytla polská ambasáda v Londýně, Manchesteru a Edinburgu pomoc ve 31 případech pronásledování, které lidé polské národnosti oznámili jako zločin z nenávisti. Jestli jsou tyto incidenty opravdu projevem xenofobie, rozhodne policejní vyšetřování. Vyplývá to ze zprávy polského velvyslanectví v Londýně.
Polská komunita v anglickém městečku Harlow na sobotní odpoledne svolala tichý protest proti vraždě svého krajana. Mladého Poláka minulou sobotu ztloukla do bezvědomí skupinka britských teenagerů. Pětice pravděpodobných pachatelů ve věku od 15 do 16 let je ve vyšetřovací vazbě.
Skupina „náctiletých" Britů ve městě Harlow napadla a surově zbila dvojici Poláků. Jeden z napadených mužů na následky zranění zemřel. Policie útok prošetřuje jako etnicky motivovaný zločin.
Výsledek červnového unijního referenda byl pro početnou polskou komunitu v Británii Jobovou zvěstí. Nejistota ohledně vlastní budoucnosti ve Spojeném království byla veliká. Právě Poláci se navíc v prvních dnech po hlasování stali terčem několika xenofobních útoků. Situace se ale postupně uklidnila, a dnes většina Poláků tvrdí, že se pro ně asi nic moc nezmění.
Protipolské letáky, vulgární nápisy na fasádě Polského kulturního centra v Londýně a další projevy nenávisti. I to jsou aktuální nálady v Británii, kterým dalo průchod referendum o brexitu. Za incidenty se včera v parlamentu omluvil odstupující britský premiér David Cameron. Hovořil i s polskou premiérkou Beatou Szydłovou, kterou uklidňoval. Polská menšina v Británii je nejpočetnější z celé EU a brexit vnímá s obavami.
Nemocnice v Náchodě se v příštích letech více zaměří na pacienty z Polska. Ti mají totiž stále větší zájem o operace v Česku, momentálně se jich na možnost léčení informují každý měsíc desítky. Nemocnice i proto připravuje soubor opatření, polsky se kvůli cizincům budou učit i lékaři a sestry.
Poláci by se neměli vracet z Velké Británie domů. Myslí si to polský prezident Andrzej Duda a řekl to krajanským médiím při návštěvě Londýna. Jeho výroky ale podráždily premiérku Ewu Kopaczovou.
Poláci si v Litvě stěžují na údajnou diskriminaci. Litevské úřady chtějí odebrat status některým školám s polským vyučovacím jazykem. Oficiálním důvodem je nízký počet žáků. Podle organizací etnických Poláků ale postupují diskriminačně a litevské školy s nižšími počty žáků nechávají otevřené.
České firmy v příhraničí zaměstnávají stále více Poláků. Ti doma práci nejsou schopni sehnat nebo si v Česku často vydělají víc než na stejných pozicích ve své domovině. Také proto dojíždí někdy i desítky kilometrů a zaměstnání v tuzemsku si váží.
Dopravní policisté v Královéhradeckém kraji se více než na jiných místech setkávají se zahraničními řidiči. Regionem totiž vede jedna z nejvytíženějších silnic v Česku. Po hlavním tahu z Hradce Králové na Náchod a hraniční přechod s Polskem jezdí denně stovky cizinců především z východní Evropy. Často neuniknou pozornosti dopravních hlídek.
Češi jsou u Poláků jedničky. Podle nejnovějších výsledků průzkumu agentury CBOS zůstáváme těsně před Slováky v Polsku nejoblíbenějšími sousedy. Naopak nejméně oblíbenými sousedy jsou pro Poláky Rusové.
Donald Tusk nastupuje jako předseda Evropské rady. Bývalý polský premiér vystřídá Belgičana Hermana Van Rompuye. Hodně Poláků v tom vidí důkaz rostoucí důležitosti jejich země.
O nezávislosti Skotska nerozhodnou zítra jen Skotové, ale třeba taky Češi nebo Poláci, kteří ve Skotsku žijí. Také oni můžou zítra hlasovat v referendu o nezávislosti. Logicky se tak hlavně nejpočetnější Poláky snaží na svou stranu získat jak příznivci, tak i odpůrci samostatného státu.
Pošta v Českém Těšíně zakročila proti takzvané balíkové turistice. Obyvatelé města si stěžovali na velké fronty kvůli polským obchodníkům, kteří využívali levnějších služeb v Česku.