V posledních dvou dekádách roste populace obcí do 200 obyvatel, mezi ně patří i Zbinohy či Vysoké u Žďáru. Hlavními příčinami jsou stavba nových domů mladými rodáky či přistěhovalectví z měst.
Demografické změny jsou nebezpečné svou plíživostí. Většina zemí světa se musí naučit, jak se vypořádat se stárnutím svých obyvatel. Řešením může být migrace.
Úbytek v populaci zapříčinila historicky nízká porodnost a nejvyšší úmrtnost od roku 1974. Experti OSN předvídají, že populace Číny se do roku 2050 zmenší o až 109 milionů lidí.
Polské úřady vyplácí rodinám od května 2016 podpůrný program 500+. Původně byl příspěvek určen na každé druhé a další dítě. V roce 2019 ji vláda rozšířila i na první děti.
Řešením je podle molekulárního genetika univerzální protilátka. Měla by být schopná bránit i kmenům, které zatím nevznikly. Jan Pačes také posuzoval covidovou situaci v Číně.
Spojené státy se potýkají s klesajícím přírůstkem obyvatelstva již déle a pandemie tento jev ještě zvýraznila. Letos úřady poprvé od roku 1937 oznámily, že populace narostla o méně než milion osob.
„Děkujeme vévodovi a vévodkyni za jejich osvícené rozhodnutí a za podporu toho, že i menší rodina může být šťastná rodina,“ uvedla charitativní organizace Population Matters.
Čínská urbanizace rychle postupuje. Populace tamních měst za posledních 40 let vzrostla pětkrát a dosáhla 813 milionů. Do roku 2030 by podle odhadů měl být každý pátý obyvatel města na světě Číňan.
Do boje s úbytkem populace v Evropě se pustila dánská spermabanka Cryos International. Světově největší společnost tohoto typu požaduje po Evropské unii, aby usnadnila přístup k dárcovskému spermatu.