Soud ministerstvu nařídil, aby ženám za vzniklou škodu a nemajetkovou újmu zaplatilo necelých 60 tisíc korun a úroky z prodlení. Ministerstvo teď posuzuje, zda je za škodu odpovědný konkrétní úředník.
„To je to dítě ze zkumavky? Můžeme se podívat?“ ptali se lidé. Máma mě ukázala a oni byli překvapení z toho, že vypadám úplně normálně. Zřejmě čekali, že budu mít dvě hlavy, říká Louise Brownová.
Celá rekonstrukce trvala necelých šest měsíců a vyšla na 60 milionů korun. Nové prostory poskytnou větší soukromí, větší komfort a zároveň vysoce specializovanou a odbornou péči.
„Ani jsem nebyla tolik nervózní, jak si všichni mysleli. Brala jsem to tak, že se dítě musí odrodit, nic jiného nám nezbývá,” vzpomíná Kristýna Vlková.
Ústavní soud zamítl stížnosti ženy, která žádala odškodnění od provozovatele nemocnice v Neratovicích na Mělnicku. Stěžovala si na zacházení při porodu. Navíc jí po porodu nevydali placentu.
Endokrinologové už delší dobu apelují na gynekology, aby u těhotných pacientek zjišťovali správnou funkci štítné žlázy z krevních testů. To ještě donedávna nebylo samozřejmostí.
Imunitní systém dětí se vyvíjí na základě toho, jestli se narodily přirozenou cestou nebo císařským řezem. Děti narozené císařským řezem mají ve střevech bakterie spojené s nemocnicí.
„Najít jeden důvod, proč se to podařilo, je těžké. Já mám vysvětlení, že jsme shodou okolností měli, nechci říct štěstí, ale že okolnosti umožnily, aby to takhle dobře dopadlo,“ popisuje Roman Kraus.
Soudkyně Kristine Bakerová vydala 14denní dočasný soudní zákaz v úterý krátce před půlnocí. Zabránila tím tomu, aby zákony začaly ode dneška platit a mohly být vymáhány.
Česká letecká společnost Smartwings čelí vážným potížím. Desítky tisíc samostatně žijících seniorů můžou mít existenční problémy kvůli vysokým nájmům. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.
Počet porodů císařským řezem v Česku mírně klesl. Loni takto přišlo na svět zhruba každé čtvrté dítě. Proti roku 2015 to je asi o tisícovku případů méně.
Zlínská krajská nemocnice ve čtvrtek představila tuzemský unikát - tři speciální pokoje pro rodiče předčasně narozených dětí. A také byt pro čtyři maminky, které zpočátku musí za miminkem docházet na jednotku intenzivní péče. Díky pokojům s inkubátory mají rodiče s dítětem nepřetržitý kontakt. Doteď museli dojíždět i několik měsíců. Osmimilionový projekt Malé Mimi vznikl díky veřejné sbírce a krajským penězům.
Už čtyři měsíce můžou mít ženy u porodu v nemocnici místo lékaře jen porodní asistentku. Bylo to možné už dřív, ale od letošního roku je to vymahatelným právem matky. Lékaři ale větší zájem o tento typ porodů nezaznamenali. Na ministerstvu zdravotnictví zároveň brzy vznikne speciální skupina k porodním asistentkám. Bude se zabývat jejich vzděláváním a evropskými směrnicemi, které se jich týkají.
Česká ekonomika je závislá na vývozu. Největší podíl co do množství na něm mají automobily, pivo, počítače, antivirové programy nebo tramvaje. Škála výrobků, které míří z České republiky do světa, je ale mnohem pestřejší. Oblíbeným exportním artiklem tak jsou například i koloběžky nebo mucholapky.
Lékaři a zástupci odborných společností oznámili, že opouštějí pracovní skupinu pro porodnictví, kterou letos zřídilo ministerstvo zdravotnictví. Nejsou prý žádné pádné důvody, aby se v Česku něco zásadně měnilo v systému porodnické péče.
Budoucí maminky se už nemusejí bát nepříjemných odběrů pupečníkové krve nebo plodové vody. Díky nové metodě čínských vědců je nahradí pouhý odběr krve. Šetrnější metodu v diagnostice plodu používají v olomoucké fakultní nemocnici, kterou dnes navštívil čínský objevitel metody Dennis Lo.
Lékaře vinohradské fakultní nemocnice Daniela Brandejse potrestal Obvodní soud pro Prahu 10 osmiměsíční podmínkou za chyby při porodu. Lékař bez atestace dohlížel na komplikovaný porod a včas neupozornil na zhoršující se stav dítěte zkušenější kolegy.
Rodit doma s pomocí porodní asistentky už zřejmě nebude možné. Zdravotnická reforma, kterou teď čeká třetí čtení v parlamentu, totiž zavádí až milionovou pokutu pro kohokoliv, kdo by plánovaně poskytl zdravotní péči mimo zdravotnická zařízení. Tedy i pro porodní asistentky, které by docházely k domácím porodům, jak upozornila dnešní Mladá fronta Dnes.
V Brně dnes začíná série akcí u příležitosti Světového týdne respektu k porodu. Informativní festival o těhotenství, porodu a rodičovství nabídne každý den v týdnu přednášky, kurzy nebo promítání filmů. Organizátoři tak chtějí upozornit veřejnost na to, že ženy u nás mají omezenou možnost volby, kde a jak přivedou dítě na svět, a často jsou porušována jejich lidská a rodičovská práva.
Ženám, které v důsledku hrozící krize od března nepřijme porodnice, nezbude nic jiného než porod vyřešit za pomoci duly nebo porodní asistentky. Konkrétně asistentky v této souvislosti volají po diskusi o možnosti zřízení porodních domů, které by byly méně rizikové než porody doma, ale nevyžadovaly by přítomnost lékaře.
Porodní asistentky chtějí získat větší pravomoce při vedení porodů. České zdravotnictví by podle nich, mělo víc než dosud, počítat s alternativními způsoby. Jedna z porodních asistentek Unie, která asistentky sdružuje, se proto obrátila na soud. Žádala například, aby v nemocnicích mohly asistentky přímo vést porody a ne při nich jen pomáhat. Lékaři by zasáhli pouze v případě, že by nastaly komplikace. Pražský městský soud požadavek z procesních důvodů zamítnul.