V Olomouci používají novou šetrnější metodu v diagnostice plodu
Budoucí maminky se už nemusejí bát nepříjemných odběrů pupečníkové krve nebo plodové vody. Díky nové metodě čínských vědců je nahradí pouhý odběr krve. Šetrnější metodu v diagnostice plodu používají v olomoucké fakultní nemocnici, kterou dnes navštívil čínský objevitel metody Dennis Lo.
Metoda spočívá v odběru krve z předloktí matky, která nahradí složité odběry z plodové vody nebo části placenty.
Genetický základ plodu tak lze zjistit mnohem šetrněji s vyloučení veškerých možných rizik, například potratu. Vědec Dennis Lo z čínské univerzity v Honkongu metodu objevil před 15 lety od té doby ji stále zdokonaluje.
„Jako první jsme začali zjišťovat pohlaví a to je důležité proto, že některé dědičné choroby postihují pouze chlapce. Druhým krokem bylo zjišťování krevní skupiny. Potom zjišťujeme chromozomální abnormality, jako například Downův sydnrom, a nejnověji jsme schopni zjistit celý genom, což nám umožňuje nacházet jakékoliv abnormality,“ říká Lo.
Lékaři tak budou moci pouhým odběrem krve zjistit o nenarozeném miminku spoustu informací. Americký profesor porodnictví a gynekologie Howard Stephen Cuckle považuje objev za zcela zásadní. Podle něj se jím hodně změní prenatální péče:
„Jedná se o úžasnou novou technologii, která změní celý způsob testování v prenatálním stadiu. Provádí se poté, co bylo zjištěno zvýšené riziko u matek, ale předtím než se provede invazivní vyšetření. U půl procenta žen totiž dochází po invazivním vyšetření k potratu a my bychom proto byli rádi, kdyby se snížil počet těchto zákroků.“
V Olomouci zatím metodu používají k testování pohlaví. Kvůli některým dědičným nemocem a testování u matek, které mají krevní faktor rh - a otec rh +. Jejich dětem totiž může hrozit velmi vážné onemocnění.
Docentka Isharq Dhaifalah z olomoucké fakultní nemocnice právě kvůli negativnímu rh faktoru odebírá krev pacientce Janě Böhmové.
„Paní je těhotná v prvním trimestru. V rámci našeho screeningu odebereme krev, abychom vyšetřili riziko chromozomálních vad. Budeme se snažit zjistit, jaký má plod rh faktor,“ vysvětluje Isharq Dhaifalah.
„Jsem ráda, že mi tato možnost byla nabídnuta. Že budu vědět, jestli bude mít plod faktor plus nebo minus,“ sděluje pacientka.
V Olomouci zatím takto vyšetřili na 100 žen. Od začátku příštího roku by měli získat přístroj, který umožní další podrobnější rozbory.