„Zarážel mě jeden fakt. V neděli večer, kdy se tvořilo tornádo – vodní smršť, tak v tuto chvíli byla loď v přístavu a vyplula nad ránem. To mi přijde trošku nelogické.“
Ovládání dronů je podle Třináctky delikátní práce. „Hlavní je cítit dron. Pokud na to trochu víc šlápnete, můžete nad ním ztratit kontrolu. Řekl bych, že je to taková hodinářská práce,“ popsal.
Bývalý prezident USA Obama kritizoval nepoměr pozornosti soustředěné na ztracenou ponorku Titan s pěti lidmi na palubě a potopenou loď se 700 migranty. Vyzval k zamyšlení nad podmínkami běženců.
Loď se převrátila na řece Niger v pondělí brzy ráno, uvedla policie v nigerijském státě Kwara. Většina pasažérů patrně neměla plovací vesty. Část obětí již byla pohřbena.
„Nikdo z pohřešovaných se zatím nenašel,“ uvedla čínská státní televize CCTV. Čínský prezident Si Ťin-pching podle ní nařídil zahájit pátrací a záchranné operace.
Řecko zaznamenalo v poslední době nárůst počtu migrantů, kteří se do země snaží dostat přes pozemní hranici s Tureckem nebo řecké ostrovy. Následně končí v táborech s žalostnými životními podmínkami.
20 jich bylo zachráněno, píše agentura AP s odkazem na syrská státní média. Loď podle syrského ředitele přístavů vyplula z města Minja na severu Libanonu před několika dny.
Jedna z nejslavnějších plovoucích restaurací světa se potopila. Tím skončil skoro padesátiletý příběh hongkongské ikony, která si zahrála v bondovce a hostila britskou královnu.
Dalších 396 členů posádky se podle ruského ministerstva obrany z plavidla podařilo evakuovat. Vlajková loď ruské Černomořské flotily se potopila před týdnem.
Zničení památníku bude podle BBC velmi pravděpodobně mnoha Rusy vnímáno jako vážná provokace. Ruské úřady žádnou oběť potopení lodi neoznámily a tvrdí, že celá asi 500členná posádka je naživu.
Ve čtvrtek večer ruské úřady informovaly, že se loď potopila. „Jak jsme oznámili už dříve, posádka lodi byla evakuována,“ uvedla Moskva. BBC podotýká, že v prohlášení resortu již chybí slovo „celá“.
Křižník Moskva se stal s délkou přes 186 metrů největší zničenou válečnou lodí při bojové akci od konce druhé světové války a největší ruskou válečnou lodí zničenou nepřítelem od roku 1941.
Dvě stě metrů dlouhá loď začala hořet po půlnoci, když se nacházela poblíž přístavního města Džásk v Ománském zálivu. Podle agentur Fars a Tasmín se plavidlo nepodařilo zachránit.
Na lodi, která se potopila 27. června, se plavilo 55 až 60 migrantů včetně dětí. Původní bilance byla šest mrtvých, vyšetřovatelé v uplynulých třech týdnech pátrali po pohřešovaných.
Příčina neštěstí zatím není známá, podle tureckých médií ale v oblasti panovalo bouřlivé počasí. V souvislosti s potopením plavidla již policie zadržela 11 lidí.
Dvě jeřábové lodě začaly v úterý časně ráno vyzvedávat z moře fregatu norského námořnictva, která se v listopadu u západního pobřeží Norska srazila s ropným tankerem a téměř celá se potopila.
Až 60 lidí se pohřešuje poté, co se u pobřeží Guiney-Bissau během bouře potopila dřevěná rybářská loď. Místní námořnictvo nemohlo lidem na plavidle vyrazit na pomoc.
Indonéská policie zadržela kapitána trajektu, který se v pondělí potopil na jezeře Toba na ostrově Sumatra. Při ztroskotání lodi zemřeli nejméně tři lidé a přibližně 190 dalších se pohřešuje.
V Británii se v sobotu vydražil vzácný dopis z Titaniku. Aukční síň Henry Aldridge & Son prodala list napsaný den před katastrofou za 126 tisíc liber (3,6 milionu korun).
Pozorování velryb na západě Kanady se stalo osudným nejméně pěti lidem. Zahynuli poté, co se u ostrova Vancouver potopila loď s celkem 27 lidmi na palubě. Většinu z cestujících se kanadským záchranářům podařilo z moře vylovit a přepravit do bezpečí, jednoho ale stále pohřešují.
Ztracená nákladní loď El Faro, kterou zasáhl hurikán Joaquin, se potopila u Bahamských ostrovů. Oznámila to americká pobřežní stráž. Záchranáři dál pátrají po 33 nezvěstných členech posádky. Loď zmizela z radarů minulý čtvrtek.
V Egejském moři u ostrova Lesbos se potopil další člun s uprchlíky. Ze 46 lidí, které převážel, se řecké pobřežní stráži podařilo zachránit 20. Po zbylých pohřešovaných se pátrá. Tisíce běženců u řecko-turecké pozemní hranice ve městě Edirne poklidně demonstrovaly za otevření přístupu do Řecka.
U libyjského přístavního města Zuára se potopila loď s asi 200 běženci. Nejméně deset jich přišlo o život. Oznámili podle agentury AFP zástupci libyjských pobřežních hlídek. Nejasnosti panují kolem počtu zachráněných osob.
Počet potvrzených obětí nehody čínské lodi, která se v pondělí potopila na řece Jang-c-ťiang, dosáhl 396. Podle čínské státní televize CCTV se jen 14 lidí zachránilo, desítky dalších se stále pohřešují.
Dnes je to právě rok, co se u jihokorejských břehů potopil trajekt Sewol. Zatímco většině členů posádky se podařilo zachránit, v útrobách trajektu zahynuly přes tři stovky lidí, převážně studentů. I po roce zůstává řada otázek spojených s tragédií nezodpovězena.