Obama: Ponorka Titan dostala víc mediální pozornosti než stovky pohřešovaných migrantů z potopené lodi
Bývalý americký prezident Barack Obama označil za neobhajitelnou míru pozornosti, které se celosvětově dostalo tragédii turistické ponorky Titan ve srovnání se stovkami pohřešovaných z potopené lodi s migranty. O čtvrtečním projevu, který Obama pronesl na konferenci v Řecku, informovala agentura Anadolu. Obama v něm mimo jiné vyzval k zamyšlení se nad podmínkami, které vedou zoufalé lidi k cestě do Evropy, a řekl, že není možné je dále ignorovat.
Obě tragédie se odehrály v rozpětí pouhých několika dnů. Přeplněná loď s migranty se potopila 14. června během plavby z Libye do Itálie v Jónském moři.
Podle odhadů bylo na palubě 700 migrantů. Ponorka s pětičlennou posádkou, jejíž úmrtí ve čtvrtek několik hodin po Obamově projevu potvrdila americká pobřežní stráž, se pohřešovala od neděle 18. června.
„O potenciální tragédii s ponorkou informují média po celém světě takřka minutu po minutě. Je to pochopitelné, protože všichni chceme a modlíme se, aby se ty lidi podařilo zachránit. Ale že se (ponorce) dostává mnohem větší pozornosti oproti 700 lidem z potopené lodi, je neobhajitelné,“ uvedl bývalý americký prezident na konferenci Nadace Stavrose Niarchose v Aténách.
Zachránit se po potopení lodi s migranty podařilo pouhých 104 pasažérů. Oficiální bilance tragédie v Jónském moři hovoří o 82 mrtvých. Pohřešují se stovky dalších. Přes 350 lidí na palubě bylo podle pákistánského ministerstva vnitra z Pákistánu.
Mezi přeživšími je z této jihoasijské země dvanáct osob. Další zachránění lidé jsou Egypťané, Syřané, Afghánci a Palestinci.
Někteří z přeživších popsali otřesné podmínky na lodi před ztroskotáním. Většina cestujících neměla přístup k vodě a potravinám a byla zavřená v podpalubí. Ti, kteří neměli prostředky na podplacení převáděčů, neměli šanci se dostat na horní palubu, posádka jim v tom bránila bitím, uvedla agentura American Press.
Devět egyptských občanů, které úřady podezřívají, že způsobili jedno z nejhorších námořních neštěstí ve Středozemním moři, předstoupilo před soud ve městě Kalamata v úterý. Čelí obvinění ze členství v pašerácké skupině, zabití a zavinění ztroskotání lodi. Všichni před soudem popřeli, že by se jakkoli provinili, uvedla agentura Reuters.
Řecká pobřežní stráž čelí kritice, že se nepokusila migranty zachránit před potopením jejich plavidla. Stráž naopak argumentuje tím, že migranti pomoc odmítli a trvali na pokračování v plavbě do Itálie.