„Na prvním místě mě mezi letošními knihami zaujal Kov od Karla Veselého,“ říká publicistka Klíčová. Básník Torčík považuje za favority české literatury Skutečnou cestu ven a Den byl pro mě krátkej.
Od cestovních deníků Tomáše Brolíka po časosběr Ondřeje Soukupa, reportáže v knize Chleba z minového pole zachycují zemi, kde se válčí, region po regionu. Editorkou knihy je Marie Iljašenko.
Literatura si podle Němce teď může dovolit víc než žurnalistika: „V literatuře nemusíte být političtí. Myslím, že je mýtus, že Ukrajina je sjednocený a hrdinský národ. Ale ten mýtus je dnes potřeba.“
Kniha není faktografií, i když všechny obsažené příběhy mají základ v reálných kauzách. Pouze má upozornit na to, co se děje v našich rodinách a především v hlavách našich dětí.
V rozhlasovém sále s označením jedna na Vinohradské ulici zazní všech osm skladeb z alba. Mimo jiné třeba úpravy písniček indie-rockových The Killers nebo Roda Stewarta.
Podcast Nevinnosti světa provází posluchače prostřednictvím Bártova vyprávění za hranice každodenní reality do zemí, jako je Venezuela, Kostarika, Mosambik, Jižní Indie nebo Čína.
Mezi známými povídkami nechybí třeba Sedm deka zlata, Smrt krásných srnců, Kapři pro wehrmacht, Jak jsem potkal ryby, Moje první ryba nebo Zlatí úhoři.
Tajemné zmizení na Karlově mostě, trpící šlechtična v domě s divnými okny nebo příběh lidí žijících v maringotkách na Matějské pouti. Čtrnáct unikátních kriminálních povídek odehrávajících se výhradně v Praze si u českých spisovatelů objednalo americké vydavatelství Akashic Books. Ve Spojených státech vyjde kniha Praha Noir na jaře, čeští čtenáři se jí ale dočkají dřív.
‚Mluvím česky dobže, ale mám pžízvuk‘. Šišlavý název knihy napovídá, že ji napsal cizinec. Konkrétně Francouz Stephane Poignant. Česko poprvé navštívil v roce 2002. Od té doby se naučil česky, zamiloval si filmovou sérii o básnících a už ví, jak poznat v metru revizora.