Prodloužení navrhl státní zástupce. Soud vazbu muži prodloužil, protože má obavy z jeho případného útěku a také z toho, že by mohl znovu páchat trestnou činnost.
I přes tyto údaje chtějí hoteliéři v oblasti národního parku od vlády kompenzace. Zhruba 60 podnikatelů a politiků se podepsalo pod otevřený dopis adresovaný premiérovi Petru Fialovi (ODS).
Byl to největší požár v Česku. A vypukl před rokem. Jak se od té doby krajina v Českém Švýcarsku změnila? Co vyrůstá z popela a jak bude vypadat za deset dvacet let?
„Zeleň je sice nejlepší klimatizace, ale za cenu velkého odparu. Spotřebuje to hodně vody. Musíme si uvědomit, že pokud je vedro, tak je vedro nezávisle na tom, jak naše města vypadají,“ tvrdí Storch.
„Garantujeme, že pokud by vznikl lesní požár do dvou tisíc kilometrů od našich hranic, tak to pokryjeme námi zajištěnými vrtulníky,“ slibuje ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Kdo je Jiří L. a proč - podle vlastního tvrzení - zapálil loni v létě České Švýcarsko? Šlo o sériového žháře? Co všechno má podle policie na svědomí? A co mu za to hrozí?
Jiří L. se policii přiznal i k několika menším požárům. V noci z 23. na 24. července v místě zvaném Malinový důl založil největší požár v historii Česka. Z jeho výpovědi vyplývá, že to udělal úmyslně.
Výjimkou bude silvestrovská noc, kdy bude možné petardy odpalovat od 24.00 do 01.00. Obec chce rovněž apelovat na prodejce, aby prodej zábavní pyrotechniky ukončili.
Policie obvinila 36letého muže ze založení rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku. Uvedl to mluvčí policie Kamil Marek. Podle něj ale nejde o jediný požár, který by mohl mít podezřelý na svědomí.
„Žádné nebezpečí tam nehrozí, ohořelé stromy po loňském požáru jsme v lednu zlikvidovali a další v blízkosti turistické cesty nejsou,“ uvedl mluvčí národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.
Nad Edmundovou soutěskou ve Hřensku v národním parku České Švýcarsko jsou tisíce nebezpečných ohořelých stromů po loňském požáru. Jsou nad plavební dráhou i příchozí cestou.
Kvůli nestabilním skalám a tisícovkám nebezpečných stromů nebude možné otevřít Edmundovu soutěsku ani Gabrielinu stezku. Návštěvníci se k Pravčické bráně dostanou jen cestou od Tří Pramenů.
Snídani až pro dvanáct hasičů připravovala na začátku srpna paní Marcela z Hřenska na Děčínsku. Jako dobrovolná hasička pomáhala svým kolegům zvládnout rozsáhlý požár v Českém Švýcarsku.
„Nejsme schopní říct, jakým dřevinám bude vyhovovat klima za sto let. Proto si myslím, že je nezodpovědné cokoli sázet. Můžou to být vyhozené peníze,“ vysvětluje botanička správy národního parku.
Co se píše v pondělním tisku? Podle Hospodářských novin zvažuje ministerstvo financí zrušení státní podpory stavebního spoření. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Od soboty začíná jezdit turistický autobus z Krásné Lípy do Děčína a zpátky. Linka kolem národního parku České Švýcarsko má pomoci rozproudit návštěvnický ruch i v zimním období.
Kupka požádal Úřad pro civilní letectví o předložení nezbytných informací v případu soukromého pilota, který dostal za hašení požáru v Hřensku bez potřebných dokumentů pokutu sto tisíc.
Soukromý pilot s vlastním vrtulníkem a bambi vakem pomohl hasičům v létě uhasit požár v Hřensku. Neměl ale potřebná povolení, proto dostal pokutu sto tisíc korun.
Stejnou cestou, kterou se turisté vydají k Pravčické bráně, se ale budou muset vracet zpátky do Hřenska. Naopak nepřístupné dál bude samotné požářiště.
Do konce roku by měly zůstat zavřené soutěsky řeky Kamenice nebo Gabrielina stezka. Naopak skončit by mohl zákaz nočního vstupu na území národního parku České Švýcarsko.
„Ministerstvo životního prostředí ihned vypisuje nové výběrové řízení na post ředitele, aby bylo plynule zajištěno vedení Správy Národního parku České Švýcarsko,“ potvrdila pro Radiožurnál mluvčí.
„Je tu o polovinu méně lidí než normálně. A lidé tu peníze neutratí. Ztráta není konečná, ale bude se dál kumulovat,“ vysvětluje Šmíd z obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko.