Soud prodloužil vazbu muži obviněnému z požáru v Českém Švýcarsku. Je v ní od loňského května
Ústecký krajský soud v úterý prodloužil vazbu muži obviněnému ze založení požáru v národním parku České Švýcarsko v létě 2022. Za obecné ohrožení a poškození cizí věci mu hrozí až 15 let vězení. Obhájce bývalého dobrovolného strážce národního parku Vít Pavko novinářům řekl, že jeho klient trvá na tom, že České Švýcarsko v roce 2022 nezapálil. Rozhodnutí o vazbě je pravomocné. Muž je ve vazbě od května loňského roku.
Prodloužení vazby navrhl státní zástupce. „Soud akceptoval plně moje důvody,“ řekl žalobce Tomáš Skála. Soud vazbu muži prodloužil, protože má obavy z jeho případného útěku a také z toho, že by mohl znovu páchat trestnou činnost.
Soud vrátil případ požáru v Českém Švýcarsku státnímu zástupci. Musí přepočítat škodu
Číst článek
Podle Skály se obviněný vyjadřoval k dané věci, ale protože šlo o neveřejné zasedání, ponechal ho státní zástupce bez komentáře.
Obhájce Vít Pavko navrhl propuštění muže z vazby. „Obviněný ví o těch důvodech vazby, ví, pro co je stíhán, a je srozuměn s tím, že vazba bude pokračovat,“ řekl advokát novinářům. „Klient se vzdal práva stížnosti (proti prodloužení vazby), a to i za osoby blízké,“ uvedl.
Trestnou činnost zprvu obviněný podle dřívějšího vyjádření náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřiny Doušové částečně doznával, posléze však vždy prostřednictvím svého obhájce novinářům vzkazoval, že velký požár v národním parku nezpůsobil. Podle vyšetřovatelů zapálil muž následně v dubnu 2023 na Děčínsku rozhlednu nebo posedy.
Obnova Českého Švýcarska. Na spáleništi vzniká nejmladší přirozený les v Česku
Číst článek
„K tomu se doznává, jedná se o nějaké zapálené krmelce a podobně,“ řekl v úterý Pavko. Podle vyšetřovatelů způsobil muž všemi svými činy škodu 350 milionů korun.
Dozorující státní zástupce pro něj v podané obžalobě navrhuje trest zhruba v polovině výše zmíněného rozmezí, tedy kolem 12 let a ochranné léčení v ústavní formě. „Soud se snaží vycházet vstříc s tím, že hlavní líčení nařídí už na květen,“ uvedl Pavko.
Požár vypukl předloni v noci na 24. července a byl nejrozsáhlejší v historii ČR. Zasáhl plochu o velikosti přes 1000 hektarů. Likvidace byla velmi náročná. Vystřídalo se u ní 6000 hasičů a 400 kusů techniky.
Vrtulníky na hašení lesních požárů si musí najít sami hasiči. Po ohni v Hřensku chtějí výkonnější techniku
Číst článek
Do boje s požárem byli nasazeni profesionální i dobrovolní hasiči z celé republiky, velké množství techniky včetně vrtulníků s vaky s vodou a letadel, a to i ze zahraničí.
U hašení pomáhali i policisté, vojáci, záchranáři, samosprávy a dobrovolníci. Zhruba šest desítek hasičů utrpělo zranění, někteří skončili i v nemocnici. Museli se evakuovat obyvatelé několika obcí, v osadě Mezná shořely tři domy a další plameny poničily.