Dokončenou normu dostane Legislativní rada vlády a po ní kabinet. Podle plánu by Sněmovna mohla rozhodnout do konce července, po ní by dostal normu ke schválení Senát a k podpisu prezident.
V českém tisku se ve čtvrtek dočtete, že řada evropských letišť propustila během koronavirové pandemie své zaměstnance. Ti jim ale v nadcházející letní sezoně začínají chybět, píší Hospodářské noviny.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem, označil možný odjezd diplomatů za „přehnanou reakci“ na současnou situaci.
Za lepší pracovní podmínky, na které si zaměstnanci jedné z největších globálních firem dlouhodobě stěžují, hodlají pracovníci stávkovat ve více než 20 zemích světa.
„Všichni sedí doma a čekají,“ říká Vjačeslav, který před uzavřením hranic odešel z Česka, kde pracoval, zpátky na Ukrajinu. Do Česka se chce vrátit, Kyjev ale zpřísnil podmínky pro odchod pracovníků.
„Získání pracovní pozice v Británii bude nově vyžadovat náležitou přípravu – včetně osvojení si jazyka na vysoké úrovni a získání nabídky práce, která se nebude řadit mezi ‚nízkokvalifikované‘.“
Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU – tedy jako Čechům.
Tento krok bude znamenat také rozdělení podniku na tři samostatné divize, což vyjde na několik miliard korun. Roční investice se budou pohybovat mezi jednou a dvěma miliardami Kč.
Zavedení regionálně vydávaných víz navrhuje pro období po brexitu obvod londýnská City. Chce si tak pojistit, že po odchodu Británie z Evropské unie nebude trpět nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil. Omezení imigrace je klíčovou prioritou, kterou si pro brexit stanovila vláda Theresy Mayové.
Ve Spojeném království už pracuje více než milion obyvatel zemí střední a východní Evropy, které vstoupily do Evropské unie v roce 2004. Vůbec poprvé to ukázaly statistické údaje. Právě nekontrolovatelný příliv Čechů nebo Poláků výrazně promluvil do nedávného unijního referenda.
V Česku dál klesá nezaměstnanost. V červnu byla 5,2 procenta oproti květnovým 5,4. Vyplývá to z dat Úřadu práce, které dnes zveřejnil. Nezaměstnanost vytrvale klesá od února. Pomohla tomu silná česká ekonomika a sezonní práce. Práci v červnu hledalo zhruba 384 tisíc lidí, nejméně od prosince 2008. Nejlépe je na tom Plzeňský kraj a Praha, naopak nejvíce lidí je bez práce v Ústeckém kraji.
Nejlepší pracovníci a organizace sociálních služeb, město, které se nejvíce snaží pomáhat potřebným, a partneři, kteří podporují pomoc druhým. To jsou ti, které dnes Královéhradecký kraj ocenil za jejich práci.
Do Olomouce se dnes sjedou sociální pracovníci z různých zemí světa. například z Indie, Makedonie, Běloruska, USA či Gruzie. Pozvala je Vyšší odborná škola sociální Caritas. Jde totiž o lidi, kteří vedou zahraniční praxe olomouckých studentů.
Společnost Člověk v tísni dnes naposledy před letními prázdninami uvádí komponovaný večer z cyklu Máte právo vědět. Tentokrát se v Technické knihovně v Praze bude debatovat o migraci z Mongolska, zvláště o těch Mongolech, kteří u nás hledají práci. Debatu o nich předznamená film "Skvělá příležitost" režiséra Víta Janečka.
Úplné otevření unijního pracovního trhu pro pracovníky z nových členských zemí nezpůsobí podle Evropské komise žádnou pohromu. Dneškem padají i poslední omezení pro občany osmi členských zemí, které do unie vstoupily v roce 2004. Otevírají se pro ně i pracovní trhy Německa a Rakouska, které plně využily sedmileté přechodné období omezení pro pracovníky z nových členský států.
Státní zástupce v Plzni navrhl, aby soud vzal do vazby čtveřici lidí v souvislosti s páteční potyčkou cizinců v jedné ze soukromých plzeňských firem. Tři cizince a jednoho Čecha policie obvinila z vydírání, omezování osobní svobody a pokusu ublížení na zdraví.