Rostoucí ekonomika, brexit a britská komunita v Česku. Pracujících Britů v Česku přibývá

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Častým tématem rozhovorů v Británii je otázka brexitu (ilustrační foto)

Častým tématem rozhovorů v Británii je otázka brexitu (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. 

Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Tvrdý brexit by mohl zkomplikovat vývoz tankového piva z Česka na britské ostrovy

Číst článek


Na konci loňska podle údajů ministerstva vnitra žilo v Česku 8 332 lidí z Británie. Trvalý pobyt v zemi mělo 2666 z nich. V červnu 2016 v ČR bydlelo 6111 Britů a Britek, z nich natrvalo 1716.

Počet lidí z Británie, kteří v Česku pobývají, se tak zvedl o třetinu. Těch, kteří si ČR zvolili za svůj trvalý domov, ale přibylo o víc než polovinu. V Česku přibývá také Francouzů či Němců. Jejich počty ale rostou pomaleji a menší podíl z nich má v ČR trvalý pobyt.
Podle údajů Úřadu práce je v Česku také více britských zaměstnanců. V červnu 2016 jich úředníci evidovali 3277, na konci loňska 4464. Po brexitovém referendu počet mírně kolísal. Od jara 2017 se pak zvedá.

Asi procento

Brexit se rychle blíží. Rozvodovou dohodu už podepsal Brusel i Londýn

Číst článek

Lidé z Británie tvoří jen zlomek zahraniční pracovní síly v Česku. Představují asi procento pracovníků, kteří pocházejí z EU, a zhruba 0,7 procenta všech zaměstnanců z ciziny. Důvodem většího zájmu o ČR z posledních let může být nejen dobrá ekonomická kondice země a životní podmínky, ale také místní rozrůstající se anglicky mluvící komunita.

Britům do konce roku k pobytu v ČR stačí občanský průkaz či pas. Pokud chtějí zůstat déle než 30 dní, měli by zajít na cizineckou policii a splnit ohlašovací povinnost. Při delším pobytu pak mohou požádat o přechodné či trvalé povolení. Záleží ale jen na nich, jestli to udělají.

Trvalý pobyt se uděluje po pěti letech života v Česku. Členové rodin Britů, pokud jsou to euroobčané, pak trvalý pobyt dostávali už po dvou letech. Povolení k přechodnému pobytu je možné získat, pokud je člověk v Česku déle než tři měsíce.

Cizinci ze zemí mimo dosavadní osmadvacítku potřebují k pobytu a práci povolení. Po příjezdu do ČR se musí do tří dnů hlásit cizinecké policii. O povolení k trvalému pobytu mohou žádat také po pěti letech života v ČR, musí ale složit zkoušku z češtiny, mít bydlení a dost peněz na živobytí. Veřejné zdravotní pojištění mohou lidé ze států mimo unii získat jen za určitých podmínek, jinak se musí pojistit u komerčních pojišťoven. Ty pak hradí pouze vybranou péči. Také sociální pomoc a podporu dostanou občané z takzvaných třetích zemí pouze za určitých okolností.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme