Datový tým serveru iROZHLAS.cz analyzoval výsledky programu pro rekvalifikaci lidí propouštěných z Ostravsko-karvinských dolů. Ty teď paradoxně kvůli prodloužení těžby opět nabírají.
Ministerstvo financí se rozhodlo využít Prisko jako obchodníka s energiemi proto, že je to rychlejší než vznik nové firmy či agentury, kterou připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu.
Jedna z rizikových smluv je za IT služby. Přestože OKD má ukončit činnost na konci roku 2022, vedení firmy podepsalo dodatek smlouvy zhruba za 400 milionů na poskytování služeb až do konce roku 2025.
„Bakalu těší, že nezávislý soud dospěl k závěru, že rozhodnutí NWR o výplatě dividend, tvorbě rezerv a dalších finančních transakcích probíhala vždy v souladu se zákonem,“ řekla jeho mluvčí.
Vlastníkem OKD je prostřednictvím společnosti Prisko stát. OKD již letos požádala Prisko podporu o 1,2 miliardy korun, na což Prisko zatím zareagovalo navýšením základního jmění o 600 milionů korun.
Černouhelná firma OKD nyní kvůli koronaviru netěží, v dolech na Karvinsku je ohnisko nemoci. Pomoc majitele má sanovat i ztráty způsobené poklesem cen uhlí.
Stát je majitelem OKD znovu od roku 2018, kdy ji převzal prostřednictvím své firmy Prisko. OKD v té době bylo v insolvenci, převedení dolů i se zaměstnanci na stát bylo součástí reorganizačního plánu.
Další vliv na hospodaření OKD mělo obnovení investic, které jsou nutné pro pokračování těžby ve zbylých dolech. Celkem loni dosáhly 670 milionů korun a OKD v nich chce i letos pokračovat.
Těžební společnost OKD chce do konce týdne provést průzkum části míst v Dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku, kde v prosinci při výbuchu metanu zahynulo 13 lidí.
Náměstek ministryně financí Ondřej Landa, pod kterého spadá řízení Priska i případné soudní spory, obdržení dopisu potvrdil. Podle něj je to určitým způsobem předžalobní výzva.
Majitelem OKD je znovu stát. Akcie v Karviné převzali zástupci podniku Prisko, stát za ně zaplatil téměř 80 milionů. V dolech na Karvinsku pracuje i se zaměstnanci dodavatelských firem asi 9500 lidí.
Věřitelé krachujících dolů OKD schválili ve čtvrtek reorganizační plán. Ten počítá s prodejem dolů a dalšího potřebného majetku do rukou státní firmy Prisko a s pokračováním těžby.
Vláda schválila, aby nabídku na koupi OKD za 80 milionů korun podal státní podnik Prisko. Na twitteru o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na převzetí firmy by se měl podílet také státní podnik Diamo, vyplývá ze společného materiálu ministerstev financí a průmyslu a obchodu.
Americká firma Alcentra ze skupiny BNY Mellon tvrdí, že chtěla za krachující těžební společnost OKD nabídnout nejméně 500 milionů korun. Firmě podle portálu Euro.cz proto vadí, že vláda má ve středu hlasovat o návrhu, aby OKD koupil státní podnik Prisko za 80 milionů. Obrátila se proto dopisem na premiéra Bohuslava Sobotku. V něm uvedla, že zváží mezinárodní arbitráž. Sobotka ale nevidí důvod dopis komentovat.
Ministerstva financí a průmyslu se dohodla na společném návrhu na řešení situace černouhelné firmy OKD, která je v úpadku. Společný kompromisní návrh předloží ve středu vládě. Za stát by měla podat nabídku na koupi společnost Prisko. Státní podnik Diamo se má na procesu převzetí také podílet. Po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou to novinářům řekl nový ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.
Ministerstvo průmyslu a obchodu odmítá návrh, aby závaznou nabídku na koupi černouhelné společnosti OKD, která je v úpadku, podal státní podnik Prisko. Po jednání s prezidentem Milošem Zemanem to v pondělí řekl budoucí ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD). Prostřednictvím Priska chce těžební firmu koupit ministr financí Andrej Babiš (ANO). Právě ministerstvo financí vykonává v Prisku akcionářská práva, podnik má podle návrhu resortu zaplatit za firmu 80 milionů korun.
Ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO navrhne vládě, co dál se společností OKD, pokud se nenajde do konce února vhodný soukromý investor. Andrej Babiš o tom informoval po jednání s ministrem průmyslu Janem Mládkem z ČSSD, odbory a zaměstnavateli o situaci černouhelných dolů v úpadku.