Prisko kvůli soudním tahanicím stále nemá akcie OKD. Už příští rok chce přitom zavřít další dva doly
Státní firma Prisko zatím nezískala akcie černouhelných dolů OKD, jak už v srpnu rozhodli věřitelé. Důvodem jsou stále nerozhodnuté spory u soudů. Stejně tak OKD stále čeká, zda bude ostravský soud vůbec jednat o žalobě na bývalého akcionáře Zdeňka Bakalu, po kterém chce firma vrátit 24,5 miliardy korun.
„Situace je taková, že není zatím pravomocné rozhodnutí o reorganizačním plánu. To je jediná věc, která tam chybí,“ řekl Radiožurnálu ředitel státního Priska Marián Klásek. Proti plánu, který s prodejem dolů do rukou státního Priska za zhruba 80 milionů korun počítá, se odvolali věřitelé s neuznanými miliardovými pohledávkami. Spor je teď u vrchního soudu.
Privatizaci OKD prověří poslanecká komise. Pro byli i sociální demokraté, proti jen Kalousek
Číst článek
Pokud nakonec stát přeci jen akcie získá, bude pokračovat v plánovaném útlumu těžby. Příští rok se mají zavřít doly Lazy a Darkov. „S tím se samozřejmě počítá. Není vyloučeno, že dojde k nějakému posunutí, což bude vycházet z toho, jestli tam uhlí bude, nebo nebude a jestli bude ekonomicky vytěžitelné, nebo ne,“ dodává Klásek.
OKD zatím hraje do karet lepší cena uhlí, proti jdou ale vysoké náklady na těžbu. Vedení OKD a insolvenční správce se vedle toho chtějí pro věřitele domoci i vrácení údajně neoprávněně vytažených peněz z dolů od bývalých vlastníků, firmy NWR a jejího akcionáře Zdeňka Bakaly. Už loni podaná žaloba na vrácení 24,5 miliardy korun se ale u soudu v Ostravě doposud nezačala vůbec projednávat.
Podle Bakaly by se totiž spor vůbec neměl řešit v Ostravě, potvrzuje mluvčí soudu Lucie Olšarová. „V současné době se spis nachází u Nejvyššího soudu s dovoláním žalovaného, který nesouhlasí se zamítnutím své námitky a má za to, že soudy České republiky nemají pravomoc a příslušnost k projednání dané věci,“ objasnila Radiožurnálu.
S komisí k privatizaci OKD souhlasí i ČSSD. Chce ale zkoumat i období před rokem 2004
Číst článek
Advokát Zdeňka Bakaly Jan Kalvoda také odmítl, že by OKD mělo nárok na jakékoliv peníze. „Žádnou takovou částku nepřijal, a to ani pokud se podíváme na žalobu jako na bezdůvodné obohacení. Nic takového se v případě OKD a Bakaly nestalo,“ uvedl Kalvoda.
Dění v OKD v minulosti, které vyústilo v jeho krach, a také okolnosti jeho prodeje do soukromých rukou prověří příští rok i parlamentní vyšetřovací komise.