V nových pasech je totiž text prvního verše básně „Aká si mi krásna“, jejímž autorem je slovenský básník a překladatel Peter Dobroslav Bella. To byl bratr Šimečkova praprapradědečka z matčiny strany.
Opoziční strany předem oznámily, že jejich poslanci hlasovat nebudou. Vládní koalice se ve 150členném parlamentu opírá o 79 poslanců, hlasování o Šimečkovi se jich zúčastnilo 77.
Opoziční hnutí Progresivní Slovensko (PS) a strana Sloboda a Solidarita (SaS) tvrdí, že Šimkovičová je nekompetentní a chce politicky ovládnout nezávislé kulturní instituce.
Hlavním tématem protestů je spor o změny trestní politiky státu a zrušení speciální prokuratury a snižování trestů za korupci. Demonstrace proběhly přesně 100 dní po nástupu Fica k moci.
„Máme Slovensko rádi a budeme ho bránit. Ficovi a jeho vládě vůbec nejde o Slovensko,“ řekl z pódia u úřadu vlády šéf nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko (PS) Michal Šimečka.
Strana Hlas-sociální demokracie, která skončila třetí ve slovenských volbách, si vyžaduje silné zastoupení ve vládě. Její předseda Pellegrini uvedl, že vytvoření kolice potrvá déle než dva týdny.
Tím, kdo na povolebním Slovensku rozdává karty a doslova rozhoduje o tom, kdo bude vládnout, je třetí na pásce, expremiér Peter Pellegrini a jeho Hlas.
Lídr ANO Andrej Babiš pogratuloval Smeru k vítězství, ocenil i výsledek třetího Hlasu, zato k výsledku Progresivního Slovenska (PS) se nevyjádřil. S nimi přitom ANO sedí ve společné evropské frakci.
Prezident podle slovenské ústavy po volbách jmenuje nového premiéra a také členy jeho kabinetu. Prezidentské pověření k sestavení vlády je spíše tradicí, které není upraveno v ústavě.
O vítězství v parlamentních volbách na Slovensku ještě není rozhodnuto. Progresivní Slovensko – strana, která před třemi roky nezískala jediné poslanecké křeslo – má mohutný finiš.
Ficův Smer a Progresivní Slovensko v čele s Michalem Šimečkou se s největší pravděpodobností porvou o vítězství v předčasných parlamentních volbách. Jde přitom o největší poražené minulých voleb.
Podpora Smeru-SD, který například kritizuje dodávky zbraní bránící se Ukrajině, stoupla na 20,1 procenta z předchozích 18 procent. Na druhém místě s 19,1 procenta skončilo PS.
Podle posledních dat předvolebních preferencí se Progresivní Slovensko ocitlo na druhém místě hned za Ficovým Smerem. Míří na mladé moderní voliče a zdůrazňuje svoje ekologické uvažování.
„Za vyšší podporou Smeru lze hledat i skutečnost, že disponuje více rozhodnutými voliči a zároveň má větší volební jádro než Hlas,“ uvádí výzkumníci v tiskové zprávě k modelu.
Předčasné volby čekají Slováky nejspíš až v září, stranické spektrum do nich jde ale tak roztříštěné jako snad nikdy předtím. Ve tamních reáliích hrají hlavní roli politici a jejich ega.
Kdo se v postkomunistické střední Evropě obává, že by se bez Evropské unie náš kontinent utápěl v chaosu nacionalistických vášní, musí v těchto dnech obdivovat Slovensko.
Dalo by se říct, že voliči vyvodili důsledky z nejrůznějších korupčních kauz, do kterých je Smer namočený a také z arogantního vystupování jejího předsedy.