„Před sto lety bychom z hradu Špilberk mohli pozorovat rozrůstající se Brno, ale rozhodně ne tak velké jako dnes,“ říká historik z Muzea města Brna. Jaký byl tehdy život v Brně?
České Budějovice nabízí procházku po náměstí proslaveném půdorysem pravidelného čtverce a pod asfaltem najdete i staré žulové kostky, po kterých se rozváželo do hospod pivo.
Ve městě existovaly kromě tiskárenského průmyslu i významné železárny, cementárny a nejvíc se rozvíjel průmysl potravinářský, zejména cukrovary, sladovny a čokoládovny.
S Jihlavou je spojen také průmysl. V Heleníně a Malém Beranově byla Löwova textilní továrna, ale také například Moravské kovárny, které fungují dodnes.
„V roce 1923 se vyjednalo, že tu takzvanou Velkou Ostravu, vytvoří města a obce ostravského klínu, což je území mezi řekami Odrou a Ostravicí,“ vysvětluje historik.
Hradci Králové se v té době říkalo ‚Salon republiky‘. „Město bylo úplně jinde než ostatní, už jen stavebním rozvojem a koncepcí města, ale i tím, jak se o těchto věcech uvažovalo,“ říká historička.
Karlovy Vary jsou od roku 2000 krajským městem Karlovarského kraje a patří mezi světové unikáty v počtu léčivých horkých pramenů na světě. Prohlédněte si, jak se za uplynulých sto let měnilo.
Dobové fotky zachycují mladé lidi v kulisách rostoucího moderního města. „Přezdívalo se mu Amerika ve Zlíně. Ale nejsem si jistá, že to byla taková selanka, jak vyznívá z fotografií,“ říká historička.