Americký ministr zahraničí Blinken oznámil nový balíček vojenské pomoci Ukrajině. Bude obsahovat vybavení pro odminovávání, rakety pro protivzdušnou obranu, dělostřeleckou munici a další materiál.
„Znamená to, že Kinžal je zastavitelný a sestřelitelný, což nikoho z odborníků moc nepřekvapilo. Rusové to nafukovali, byla to propaganda, které potom sami uvěřili,“ říká analytik Visingr.
Více než polovina Čechů si myslí, že by válka na Ukrajině mohla přerůst ve světovou válku, píše Mladá fronta Dnes. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Arrow 3 je v současné době nejvyspělejším systémem obrany proti raketám dlouhého doletu, kterým Izrael disponuje; balistické střely by měl zachytit, dokud jsou stále mimo zemskou atmosféru.
Přípravy mají dokazovat pořízené satelitní snímky. Kontroverzní raketa je vyvíjena, aby prorazila americký protiraketový systém, napsala stanice CNN na svém webu.
Nebe nad Izraelem připomíná silvestrovskou noc. Životy a majetek obyvatel totiž chrání protiraketový systém Iron Dome (železná kopule). Jak funguje? A kolik stojí?
Letos v červnu se ministři obrany členských zemi Severoatlantické aliance shodli, že v reakci na rozšiřování ruského arzenálu jaderných střel posílí své protiraketové a vzdušné kapacity.
„Pracujeme, především v Iráku, na rozmístění systémů protivzdušné obrany a obrany před balistickými střelami, abychom se chránili před dalším možným íránským útokem,“ řekl generál McKenzie.
„Sýrie se pro takové testování dobře hodí, protože je tam vždy horko a množství prachu. Kromě toho radiolokátory musí pracovat nepřetržitě 24 hodin denně, protože situace není klidná.“
Provládní deník potvrdil neoficiální zprávy, které se objevily začátkem týdne a podle nichž už v pondělí odletěly z Ruska dva letouny s nákladem tohoto systému.
„Vesmír je stejný jako kdysi oceán. Pokud protivníkovi zničíte námořní obchodní trasy, tak už jste z poloviny vyhrál válku,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz bezpečností analytik Lukáš Visingr.
„Náš cíl je jednoduchý: odhalit a zneškodnit (útočící rakety),“ řekl Trump v sídle ministerstva obrany. Mimo jiné pak zdůraznil svou „stoprocentní podporu“ Severoatlantické aliance.
Rusko posílí protivzdušnou obranu anektovaného Krymu čtvrtou jednotkou vyzbrojenou novými raketami S-400 Triumf. Jednotka podle něj „v nejbližší době“ nastoupí do bojové pohotovosti na poloostrově.
Pentagon na západním pobřeží Spojených států hledá vhodná místa pro umístění protiraketového systému. Reaguje tak na zvyšující se riziko raketového útoku ze Severní Koreje.
Ať už budou Spojené státy realizovat program protiraketového šítu celý nebo jen částečně, Rusko přijme nutná protiopatření, oznámil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a zároveň v podstatě odmítl návrh na další omezení počtu nukleárních zbraní.
Rusko navrhlo Spojeným státům rozšíření spolupráce v oblasti omezení a likvidace zbraní hromadného ničení. Moskva nabízí Washingtonu čestný dialog také o problematickém programu protiraketové obrany.
Turecko dnes oficiálně požádalo Severoatlantickou alianci o rozmístění protiraketových střel Patriot podél hranicí se Sýrií. Střelami se chce bránit proti možnému útoku ze strany syrského režimu. NATO oznámilo, že tureckou žádost zváží.
V americkém Chicagu začal dvoudenní summit Severoatlantické aliance. Jeho hlavním tématem bude postup aliance v Afghánistánu a financování afghánské armády po odchodu spojeneckých sil. Summit doprovázejí velká bezpečnostní opatření, bezpečnost státníků střeží tři tisíce amerických policistů. Do města už také dorazili protiváleční aktivisté, kteří plánují na oba dny velké demonstrace. Policie zatím zadržela pět lidí.
Hlavní pozornost dvoudenního summitu NATO, který dnes začíná v americkém Chicagu, se zaměří na Afghánistán a další rozvoj vojenských schopností Aliance. Velký prostor dostane také téma mnohonárodní obranné spolupráce v rámci alianční iniciativy Smart Defence. Summitu se v rámci české delegace účastní ministr obrany Alexandr Vondra.
Evropští členové NATO by se měli více podílet na společné protiraketové obraně. Žádají o to američtí zákonodárci. Ve vlivném podvýboru Sněmovny reprezentantů pro strategické síly proto zablokovali část peněz, které na protiraketový štít navrhovala vláda.
Severoatlantická aliance chce rozptýlit obavy Moskvy ze svého protiraketového deštníku. Po jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO s jejich ruským kolegou Sergejem Lavrovem v Bruselu nabídla Aliance Moskvě přímou spolupráci na protiraketové obraně. Zapojením do projektu se má Rusko nejlépe přesvědčit, že systém není namířený proti němu.
Moskva podle ruských médií plánuje umístit radar protiraketové obrany v moldavském Podněstří. Jak uvádí ruský tisk, má jít o jednu z odpovědí Ruska na plánované budování evropské protiraketové obrany a vytvoření vojenských základen NATO v Rumunsku.
Spor mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem ohledně protiraketové obrany přetrvává. Potvrdilo to vystoupení šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova na Mnichovské bezpečnostní konferenci.
Severoatlantická aliance stále vybízí Rusko ke spolupráci na protiraketové obraně. Alianční protiraketový deštník je vedle pokračování operace ISAF v Afghánistánu a úlohy jednotek KFOR na Srby obývaném severu Kosova hlavním tématem schůzky ministrů zahraničí Aliance v Bruselu.