První část ruského protiraketového systému dorazila do Turecka. Zemi kvůli tomu hrozí sankce
Do Turecka dorazila první část dodávky ruského systému protiraketové obrany S-400, kvůli níž USA znovu pohrozily Ankaře sankcemi. Podle tureckých médií to oznámilo ministerstvo obrany. Potvrdily se tak neoficiální zprávy, které se objevily začátkem týdne a podle kterých odletěly už v pondělí z Ruska dva letouny s nákladem tohoto systému. Dodávka ruských raket vyvolává obavy v Severoatlantické alianci (NATO), napsala agentura AFP.
Turecký ministr obrany Hulusi Akar řekl, že v pátek dorazila tři letadla s komponenty systému S-400. Dodávka ruských raket vyvolává obavy v Severoatlantické alianci (NATO), napsala agentura AFP.
Turecko dostane první ruské protiraketové systémy do deseti dnů. USA nás podporují, řekl Erdogan
Číst článek
„První část ruského protiraketového systému S-400, kterou jsme pořídili pro leteckou a raketovou obranu Turecka, dorazila dnes na leteckou základnu Mürted Air Base (dříve Akinci Air Base) u Ankary,“ citoval deník Daily Sabah prohlášení tureckého ministerstva obrany. To rovněž uvedlo, že další části dodávky budou následovat v příštích dnech a že úřady rozhodnou, jak bude konkrétně systém využit, až bude operativní.
Podle místních médií by měl být systém plně schopen provozu během čtyř až šesti týdnů. Do Turecka by měli dorazit i ruští experti, aby pomohli s jeho instalací. Ankara neuvedla, kde chce ruský systém protiraketové obrany umístit. Podle neoficiálních zpráv z tureckých médií by to mělo být na jihovýchodě země u syrských hranic.
Kompatibilita ozbrojených sil
Turecká vláda podepsala kontrakt na protiraketový systém S-400 v hodnotě 2,5 miliardy dolarů (asi 57 miliard Kč) v prosinci 2017. Spojené státy a NATO, jehož členem je i Turecko, nákup tvrdě kritizují. Ruské rakety země-vzduch jsou podle nich pro západní armády ohrožením a se zbraňovými systémy Severoatlantické aliance nejsou kompatibilní. Místo raket S-400 Pentagon nabízí Turkům americký systém Patriot.
„Pro naše operace a mise je důležitá kompatibilita ozbrojených sil,“ sdělil agentuře AFP nejmenovaný zdroj z NATO. Aliance uznává, že si její členové mohou o svých zbrojních nákupech rozhodovat sami, ale jak sdělil zdroj AFP, je „znepokojena potenciálními důsledky tureckého rozhodnutí o raketách S-400“.
Turecko nakoupí ruský protiraketový systém S-400 i přes možné americké sankce, řekl Erdogan
Číst článek
Úřadující americký ministr obrany Mark Esper řekl, že USA nezměnily názor na roli Turecka v programu výroby letounů F-35, pokud Ankara přijala ruský raketový systém. Připomenul, že v červnu Akarovi v Bruselu řekl, že Turecko nemůže mít jak ruský systém S-400, tak zároveň moderní americké stíhací stroje F-35. Část komponentů těchto letadel se vyrábí v Turecku.
Akar řekl, že v pátek byl plánován přílet tří letadel s komponenty a že stroje dorazily na základnu Mürted. Před novináři prohlásil, že Turecko dlouhodobě usiluje o vybavení své armády raketovým obranným systémem. „Stanovili jsme určité principy a jednali o nich s Čínou, Ruskem, USA a Francií. Ukázalo se, že Rusko se hodí nejvíc,“ řekl. Dodal, že výcvik lidí, kteří budou systém obsluhovat, se odehrává v Turecku i v Rusku. Akar také řekl, že turecké úřady a představitelé stále prověřují možnost koupit americký raketový obranný systém Patriot.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov novinářům řekl, že „vše postupuje přesně podle dohody a podepsaných kontraktů“. K časovém rozvrhu rozmístění raket se nevyjádřil. Podle tureckých sdělovacích prostředků má Turecko převzít dvě baterie raket S-400.
Washington už od roku 2017 žádá Ankaru, aby od smlouvy s Ruskem odstoupila. V opačném případě Washington hrozí, že Turecku zruší kontrakt na dodávku stovky nejnovějších amerických stíhaček F-35 a zastaví i výrobu jejich komponentů v Turecku. Viceprezident USA Mike Pence dokonce turecké vedení letos varoval, že nákupem riskuje své členství v NATO.
Tento týden mluvčí amerického ministerstva zahraničí Morgan Ortagusová novinářům řekla, že postoj Washingtonu k dodávce ruského systému Ankaře se nemění. Upřesnila, že Turecko kvůli tomu stále čelí hrozbě amerických sankcí. Ve čtvrtek Katie Wheelbargerová z ministerstva obrany uvedla, že Spojené státy vyřadí Turecko z programu výroby amerických stíhaček F-35, pokud se dodávka ruského systému S-400 do Turecka uskuteční.