Arrow 3 je v současné době nejvyspělejším systémem obrany proti raketám dlouhého doletu, kterým Izrael disponuje; balistické střely by měl zachytit, dokud jsou stále mimo zemskou atmosféru.
Nebe nad Izraelem připomíná silvestrovskou noc. Životy a majetek obyvatel totiž chrání protiraketový systém Iron Dome (železná kopule). Jak funguje? A kolik stojí?
Americký protiraketový systém THAAD v Jižní Koreji už je v provozu. Podle oznámila to mluvčí americké armády s tím, že jde zatím o základní funkčnost. Hotový bude údajně až za několik měsíců.
Den poté, co Severní Korea odpálila čtyři balistické rakety, začaly v úterý Spojené státy na jihokorejském území rozmisťovat části kontroverzního protiraketového šítu THAAD. S odvoláním na americkou armádu o tom informovala agentura AP. Severokorejská média v úterý také oznámila, že cílem balistických raket bylo případné zasažení amerických základen v Japonsku.
Spojené státy uvedly v Rumunsku do provozu protiraketový štít. Ten bude součástí obranného systému Severoatlantické aliance, který ji má chránit před případným raketovým útokem z Blízkého východu. Proti výstavbě ale protestuje Rusko.
Špičková technologie umožnila izraelské armádě vybudovat účinný protiraketový štít. Za posledních šest týdnů vypálil Hamás na izraelská města tisíce raket. A ty zabily tři lidi. Jedním z nich byl zemědělský dělník při práci na poli, další raketa pak usmrtila izraelského beduína ve vesnici v poušti Negev. Na rozdíl od jiných měst a obcí v Izraeli totiž protiraketový štít beduínské obce nechrání.
Izraelský nálet zabil trojici důležitých vojenských velitelů Hamásu v Gaze. Dva z nich se podíleli na zajetí vojáka Gilada Šalita před osmi lety. Od úterního konce příměří ale také Hamás znovu intenzivně ostřeluje raketami izraelské území. Lidé už si tam ale zvykli, že je chrání protiraketový štít zvaný Železná klenba nebo Železný dóm.
Izraelské ministerstvo obrany oznámilo, že zajistilo financování na výrobu tří nových baterií protiraketového štítu, nazývaného Železná klenba. Podle neoficiálních informací pomůžou Izraeli Spojené státy. S novými bateriemi se tak jejich počet zvýší na dvanáct.
Rusko a Spojené státy opět jednají o protiraketové obraně NATO v Evropě. Moskva před květnovým summitem aliance v Chicagu pořádá svou vlastní dvoudenní konferenci. Ruští představitelé na ní alianční plány odmítli.
Shoda mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí o spolupráci při budování protiraketrové obrany zatím není, jednání ale budou pokračovat. Vyplynulo to z dnešní schůzky ministrů zahraničí 28 členských států NATO s jejich ruským partnerem Sergejem Lavrovem. Rozpory v této otázce také nemají ohrozit spolupráci Moskvy a NATO v jiných oblastech.
Spojené státy a Rumunsko podepsaly dohodu o vybudování protiraketového štítu na rumunském území. Základna vybavená střelami pro ničení balistických raket bude umístěna na jihu země. Podle plánů by měla vzniknout do čtyř let a působit na ní bude zhruba 150 až 200 amerických vojáků.
Severoatlantická aliance by si měla podle svého generálního tajemníka Anderse Fogha Rasmussena vybudovat protiraketový štít. Členům NATO to doporučil na úvod společné schůzky jejich ministrů obrany a zahraničí v Bruselu. Aliance podle něj potřebuje vytvořit protiraketový deštník nehledě na doznívající hospodářskou krizi.
Spojené státy a Rumunsko zahájily jednání o rozmístění raket na rumunském území v rámci protiraketového štítu. Oznámil to šéf rumunské diplomacie. Rozhovory potrvají podle jeho odhadu rok a půl.
Rumunsko zahájilo jednání s Washingtonem o rozmístění asi 20 protiraketových střel na svém území. Oznámil to šéf rumunské diplomacie a dodal, že jednání mezi oběma zeměmi budou trvat asi rok a půl.
Bulharsko by se mělo účastnit na novém americkém protiraketovém šítu, míní bulharský prezident Georgi Parvanov. Jestliže bude štít chránit Evropu, bude zárukou také pro Bulharsko, Řecko a Turecko, prohlásil šéf státu.
Rusko čeká od Bulharska vysvětlení záměru zapojit se do nových plánů Spojených států na vybudování protiraketového štítu v Evropě. Podle ruské agentury Ria Novosti to uvedl ministr zahraničí Sergej Lavrov. O tom, že Bulharsko uvažuje o zapojení do protiraketového deštníku, informovali v pátek tamní představitelé.
Česko se chce podílet i na nové podobě amerického protiraketového štítu. Amerického viceprezident Joea Bidena o tom při vzájemném setkání ujistil český premiér Jan Fischer. Podle profesora Bostonské univerzity Igory Lukeše však Pentagon zatím novou strategii protiraketové obrany nemá.
Americký prezidente Barack Obama čelí kritice republikánů, že jeho rozhodnutí ustoupit od plánu na výstavbu radaru v Česku a protiraketové základny v Polsku bylo především ústupkem Moskvě.