Nové implantáty ze želatiny by se měly postupně v těle přeměnit na lidskou tkáň, u prsou v horizontu měsíců, u kloubních a kostních náhrad to může trvat až několik let.
„Symptomů možné nemoci prsních implantátů je víc než šedesát, možná ještě víc,“ vysvětluje Martin Molitor, přednosta Kliniky plastické chirurgie Fakultní nemocnice Bulovka v Praze.
Německou společnost TÜV ve Francii odsoudili k odškodnění desítek tisíc žen. Společnost nedokázala odhalit, že jsou prsní implantáty francouzské firmy PIP plněny falešným gelem a tím ohrožují zdraví žen. Každé z dvaceti tisíc stěžovatelek musí německá firma zaplatit v přepočtu kolem osmdesáti tisíc korun.
Francouzský soud potvrdil trest za vadné prsní implantáty. Zakladatele firmy PIP Jeana-Clauda Mase čeká čtyřleté vězení a pokuta ve výši 75 tisíc eur, což jsou v přepočtu asi 2 miliony korun. Odsouzený používal do implantátů nepovolený silikonový gel vlastní výroby.
Odškodnění za vadné prsní implantáty z Francie se domáhají i Češky. Je jich zhruba 50 a mohly by získat v přepočtu přes 90 tisíc korun. Skandál vypukl před čtyřmi lety po celém světě. Francouzská firma PIP implantáty nevyráběla ze zdravotního, ale z průmyslového silikonu. Ten v těle praskal.
Ve Francii se znovu mluví o prsních implantátech. S nedávnou aférou kolem vadných náhrad to ale nemá nic společného. Od roku 2011 ve Francii zaznamenali u 18 žen s "umělými" prsy novou formu nádorového onemocnění.
Zakladatel francouzské firmy PIP Jean-Claude Mas byl dnes odsouzen za výrobu vadných prsních implantátů. Soud ho poslal na čtyři roky do vězení. Ženy, kterým byl voperován vadný implantát, by měly dostat 3000 eur (přibližně 80.000 korun) jako kompenzaci.
Soud ve farncouzském Marseille dnes ukončí dlouhotrvající soudní proces s vedením společnosti PIP. Ta vyráběla v letech l992 – 2010 vadné prsní implantáty, které může mít v těle až tři sta tisíc žen v sedmi desítkách zemí světa. Rozsudek bude vynesen nad pěti členy vedení společnosti. Jejich vinu soud uznal letos v květnu.
Desítky tisíc žen po celém světě musely v minulosti vyhledat lékaře poté, co jim praskly prsní implantáty. Nedávno skončený proces v Marseille ukázal na viníka - výrobce těchto náhrad, ale debata o jejich vhodnosti či škodlivosti tím nekončí. Některé ženy dokonce upozorňují, že ani po stažení implantátu PIP není problém vyřešen. Myslí přitom na ty, které o náhradě uvažují.
V Marseille dnes skončil proces s výrobci vadných prsních implantátů, na které bylo dosud podáno 7500 žalob. Vadné náhrady vyvolaly záněty u více než 2500 žen, potíže kvůli nim měly i Češky. Ty ale o odškodnění zatím nepožádaly. Nežalovaly ani české nemocnice, ani francouzského výrobce. Průmyslový silikon místo lékařského přitom měly ve svém těle zhruba dva tisíce českých žen.
V Marseille dnes končí proces s výrobci vadných prsních implantátů, na které bylo dosud podáno 7500 žalob. Pro šéfa společnosti PIP požaduje prokuratura čtyřleté vězení. Vadné náhrady vyvolaly záněty u více než 2500 žen v mnoha zemích, potíže kvůli nim měly i Češky. Rozsudek by měl soud na jihu Francie vynést až za několik měsíců.
Proces s představiteli francouzské firmy PIP, která vyrobila vadné prsní implantáty, jde do finále. Na verdikt soudu v Marseille napjatě čekají také tisíce žen z celého světa, kterým lékaři problémové náhrady voperovali. V České republice dostaly vadné implantáty asi dva tisíce žen, ne všechny si je ale nechaly vyměnit.
Šéf francouzské společnosti vyrábějící prsní implantáty se vůbec poprvé omluvil za jejich vady. Na první problémy se přitom přišlo už před třemi lety. Několik tisíc žen teď firmu PIP zažalovalo. Tvrdí, že jim voperované silikonové implantáty způsobily zdravotní problémy.
V Marseille začal jeden z největších soudních procesů, které Francie pamatuje. Před soudem stane ředitel Jean-Claude Mas a další čtyři manažeři firmy Poly Implant Prothèse (PIP), která dávala do prsních implantátů levnější silikonový gel. Vadné implantáty podle odhadů dostalo na 300 tisíc žen v 65 zemích včetně Česka.
Ve Francii začíná velký proces s pěti bývalými manažery zaniklé firmy Poly Implant Prothèse, PIP, která prodávala vadné prsní implantáty. Za podvod jim hrozí až pět let vězení. Desítky tisíc žen na celém světě si musely nechat implantáty odstranit, často velmi bolestivě, kvůli komplikacím způsobeným praskajícím silikonem.
Evropský parlament navrhl Evropské komisi opatření, která by měla zabránit opakování skandálu s vadnými prsními implantáty francouzské firmy PIP. Aféra vypukla na přelomu roku, když se zjistilo, že firma používala do výplní místo zdravotního levnější technický silikon. Počet pacientek, které mají vadné implantáty se doteď nepodařilo zjistit. Silikonových náhražek se prodalo asi 400 tisíc.
Pražská nemocnice Na Bulovce začíná se sobotními operacemi žen, které potřebují vyměnit vadný prsní implantát PIP. Sobotní termíny jsou obsazené do konce dubna. Když bude potřeba, vypíšou se podle lékařů další.
Pražská Nemocnice Na Bulovce začne v sobotu měnit ženám po rakovině vadné prsní implantáty PIP. Termíny jsou obsazené na všechny soboty do konce dubna. Když bude potřeba, vypíšou se další.
Ředitel firmy Poly Implant Prothese, vyrábějící vadné prsní implantáty, je zpátky na svobodě. Marseilleský soud ho propustil na kauci. Prokuratura obvinila Jean-Clauda Mas jen z ublížení na zdraví, přestože ve hře bylo i obvinění z neúmyslného zabití. Jedna z operovaných žen totiž zemřela na rakovinu prsu.
Britská asociace operatérů - specialistů na estetickou chirurgii vyzývá k zákazu inzerce plastických operací. Chtějí tak napravit pověst a reformovat obor plastických operací, pošramocenou skandálem s prsními implantáty francouzské firmy PIP. Implantáty této firmy byly zakázány v roce 2010, když vyšlo najevo, že firma při jejich výrobě používala silikony pro průmyslové využití.
Pojišťovny musí zaplatit vyjmutí vadného prsního implantátu každé pacientce, které to doporučí lékař. Radiožurnálu to řekl prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. Nový implantát by měly zaplatit ženám, které ho potřebují ze zdravotních důvodů. U těch, které se nechaly operovat z estetických důvodů, se čeká na stanovisko ministerstva zdravotnictví.
Pražská Nemocnice Na Bulovce nabídla pacientkám s vadnými prsními implantáty přednostní sobotní operace. Týká se to hlavně žen, které byly v tomto zdravotnickém zařízení na operaci od září 2006 do dubna 2010 a dostaly francouzské implantáty PIP. Do pořadníku se ale můžou zkusit přihlásit i pacientky, které operovali jinde.
Zhruba dva tisíce českých žen mají za sebou zákrok, při němž jim byly voperovány prsní implantáty francouzské provenience značky PIP. Přinejmenším řadu z nich čeká nyní další operace poté, co vyšlo najevo, že výrobky obsahují nekvalitní silikon, můžou praskat a způsobit zdravotní problémy. Resort zdravotnictví se domnívá, že těm ženám, které mají vážné potíže, by měly výměnu implantátů hradit pojišťovny. Za to se na dnešním brífinku postavila taky Platforma zdravotních pojištěnců.
V České republice vznikla poradna pro onkologické pacientky s vadnými implantáty firmy Poly Implant Prothese (PIP). Spustila ji Aliance žen s rakovinou prsu.
Velšská vláda se rozhodla hradit ze státní pokladny nutné výměny prsních implantátů žen. Britská vláda přitom minulý týden uvedla, že implantáty není zapotřebí vyměňovat. Kauza s vadnými prsními implantáty se rozvířila v prosinci, kdy francouzské úřady doporučily, aby byly preventivně odstraněny závadné implantáty u 30 tisíc žen.
Na ministerstvu zdravotnictví se řeší, co dál s nebezpečnými prsními implantáty. Odborníci nyní dávají dohromady pokyny, podle kterých se bude v Česku postupovat a také další doporučení pro ženy, které mají nebezpečné prsní implantáty od francouzského výrobce voperované.
Ženy, které si nechaly zvětšit poprsí, by se měly zajímat o to, jaký druh implantátu v těle mají. Státní ústav pro kontrolu léčiv varuje před výrobky firmy PIP, které můžou způsobit záněty.