Ve Francii padnou rozsudky v procesu s výrobci vadných prsních implantátů
Soud ve farncouzském Marseille dnes ukončí dlouhotrvající soudní proces s vedením společnosti PIP. Ta vyráběla v letech l992 – 2010 vadné prsní implantáty, které může mít v těle až tři sta tisíc žen v sedmi desítkách zemí světa. Rozsudek bude vynesen nad pěti členy vedení společnosti. Jejich vinu soud uznal letos v květnu.
Obrovský proces, který stál daňové poplatníky téměř milion eur, proběhl letos na jaře v Marseille. Osobně se ho zúčastnily stovky žen, z nichž mnohé podaly svá svědectví.
Pětatřicetiletá Sylvie z Marseille líčí, jak byla třikrát operována a vybavena postupně hned třemi páry implantátů. Měla po třech dětech a chtěla si trochu zvýšit sebevědomí, po operacích však začala svého kroku litovat a potíže způsobené vadnými náhradami má dodnes. Je z toho v depresích.
Následkem vadných implantátů má na celém světě potíže asi dva a půl tisíce žen. Mnohým z nich náhrady praskaly a vyvolávaly v těle záněty a další komplikace. Důvodem byl levnější silikon použitý v drtivé většině implantátů a také gel s prokazatelně toxickými účinky.
Zakladatel firmy Jean Claude Mas svou vinu dlouho popíral, dokonce se snažil zamést stopy a ničil veškerou dokumentaci. Teprve v průběhu procesu se svým obětem omluvil.
Další soud, tentokrát v Toulonu, také učinil letos v listopadu zodpovědnou za skandál německou společnost TUV, která zanedbala kontrolu a vybavila prsní náhrady certifikátem, aniž by zkontrolovala, zdali byly při jejich výrobě dodrženy veškeré normy.
Květnový soud v Marseille uznal vinu Mase i čtyř vrcholných manažerů. Dnes se celá pětice dozví výši trestů. Žalobu na výrobce podalo na sedm a půl tisíce žen.