Chyť mě, když to dokážeš – film o šikovném podvodníkovi, který dokáže unikat ze spárů neústupného agenta FBI, připomíná aktuální tažení ministerstva zdravotnictví proti prodeji kanabinoidů.
„Pokud úzkosti a nejistota přetrvává několik dní, je tu nabídka psychofarmak, které tělo zklidní tak, že je pak možné pracovat s duší,“ připomíná psycholog Andrej Drbohlav.
U škol nebo v nákupních centrech si děti mohou poměrně snadno koupit návykové látky. Vláda by nově měla spravovat jejich seznam a více kontrolovat výrobu i distribuci.
Dosud platil buď zákaz, nebo volný prodej. Nově by podle vládního návrhu přibyla i kategorie návykových látek legálně dostupných, ale za přísných podmínek.
Někteří politici by je chtěli úplně zakázat, s jiným řešením ale přichází koaliční novela zákona o návykových látkách. Látky by se podle ní mohly prodávat legálně, ale podle přísných pravidel.
Národní ústav duševního zdraví zkoumá účinek psychedelik na pacienty s depresí nebo úzkostí. Podle neurobiologa Jiřího Horáčka by však měly pomoci i s posttraumatickou stresovou poruchou.
Vědci z Vysoké školy chemicko-technologické se věnují analýze vzorků psychoaktivních látek neznámého složení. Metoda pomáhá v nemocnici při zjišťování původu otravy pacienta.
Technicky bude držení a užívání halucinogenních hub stále nelegální. Policisté ale dostali instrukce, aby řešení těchto přestupků dali nejnižší prioritu.