Letos se počet návštěvníků hor promítl taky na tržbách za ubytování. Padesátiprocentní vytíženost hlásí vedoucí chaty Šumná. „Tím, že je finanční nejistota, tak lidé tolik neutrácejí,“ hodnotí.
Parkovací kapacity v Bedřichově dál od lyžařských stop nebyly naplněny. Parkoviště na Pustevnách bylo ale přeplněné. Obdobná situace byla také v Orlických horách, kam přijel velký počet turistů.
Po šesti letech se znovu otevírá chata Libušín. V roce 2014 ji poškodil požár, ve čtvrtek ale unikátní stavbou podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče opět proudily davy lidí.
Přestavba budovy, která byla postavena v roce 1899, začala v červnu 2017. Libušín dříve sloužil jako restaurace a patřil k symbolům beskydských Pusteven.
Práce českých a slovenských výtvarníků tam mohou lidé obdivovat od sobotního rána ve dvou stanech. V tom prvním jsou sochy zvířat, ve druhém jsou k vidění symboly všech světadílů.
Lidé mnohdy vyhazují do popelnic toxické zářivky, píše Deník. Sucho a úbytek orné půdu sužuje i pivovarníky, informují Hospodářské noviny. Více se dozvíte v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.
Demolice vyhořelého Libušína na Pustevnách je téměř u konce. Dělníci odstraňují poslední spálené trámy a části podlah. Staveniště dnes zkontrolovali zástupci rožnovského muzea a památkáři. Zároveň plánují další postup rekonstrukce zničené památky.
Od ničivého požáru chaty Libušín na Pustevnách uplynuly právě dnes dva roky. Dílo architekta Dušana Jurkoviče tehdy vyhořelo kvůli technické závadě komínu. Torzo unikátní roubené stavby stále zakrývá ocelová hala. Už letos by ale mohly začít práce na obnově vzácné památky.
Obnova vyhořelé chaty Libušín jde podle plánu. Valašské muzeum v přírodě už má projektovou dokumentaci a čeká na stavební povolení. Se samotnou stavbou chce začít příští rok na jaře. Na tu bude potřeba zhruba 300 kubíků jedlového dřeva.
Historii Libušína a Maměnky na Pustevnách připomíná putovní výstava, která dnes začala ve Valašském Meziříčí. U zrodu vzácných staveb podle návrhu slovenského architekta Dušana Jurkoviče stála Pohorská jednota Radhošť. Ta bude taky podporovat rekonstrukci Libušína, který letos v březnu vyhořel.
Požár chaty Libušín na Pustevnách způsobila špatně zrekonstruovaná a instalovaná kamna a technická závada na komínu. Vyplývá to ze závěrečné zprávy hasičů. Znalecký posudek vyloučil, že by někdo Libušín zapálil úmyslně. Chata architekta Dušana Jurkoviče vyhořela letos v březnu.
1:38
|Pavel Sedláček, Martin Karlík, Anna Maňourová|Zprávy z domova
Desítky lidí v sobotu zvedli telefonní sluchátko, zavolali do speciálního call centra Českého rozhlasu a přislíbili finanční pomoc kontu na obnovu vyhořelých Pusteven. Celkem se tak podařilo získat 148 721 korun. Společně s dalšími dary a výtěžkem ze vstupného je tak na sbírkovém kontě přes 5 milionů 300 tisíc korun.
Na opravu chaty Libušín na Pustevnách, která vyhořela letos na začátku března, lidé už dali nebo přislíbili přes pět milionů korun. Další statisíce přinesla dnešní akce Českého rozhlasu. Lidé mohli na obnovu národní kulturní památky buď přislíbit dar po telefonu, nebo přispět zakoupením lístku na benefiční koncert, který se konal ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.
V Rožnově pod Radhoštěm se dnes hraje a zpívá pro Pustevny. Výtěžek koncertu, který pořádá Český rozhlas v tamním Valašském muzeu v přírodě, půjde na obnovu zničené kulturní památky Libušín. I přes nepříznivé počasí dorazilo zatím do v amfiteátru přes tisíc lidí. A lidé přispívají i prostřednictvím telefonu.
Přípravu na rekonstrukci vyhořelé chaty Libušín na Pustevnách zaplatí Moravskoslezský kraj. Půjde o 575 tisíc korun. O pomoci rozhodli krajští zastupitelé. Částka odpovídá požadavkům Valašského muzea, které už má vybraného projektanta.
Dnes večer hostí Národní technické muzeum v Praze benefiční koncert Zachraňme Libušín. Na podporu ohněm zničené stavby na Pustevnách hraje Traditional Jazz Studia Pavla Smetáčka. Výtěžek půjde na účet veřejné sbírky na obnovu shořelé památky.
Ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL navštívil Pustevny a prohlédl si zničenou chatu Libušín. Jedna z nejznámějších českých historických chat vyhořela na začátku března, teď se chystá její rekonstrukce.
Na sbírkovém kontu Valašského muzea v přírodě je půl milionu korun. Peníze pomohou s obnovou vyhořelé chaty Libušín, jednoho ze symbolů Beskyd. Vyšetřovatelé mezitím stále hledají přesnou příčinu požáru. Není to ale poprvé, co se lidé z celé republiky snaží zachránit zničenou památku na Moravě.
Sbírka, kterou vypsalo na obnovu chaty Libušín na Poustevnách Valašské muzeum v přírodě, má mezi lidmi ohlas. Sešlo se na ní již necelých 200 tisíc korun. Kolik bude ale potřeba na záchranu díla architekta Dušana Jurkoviče, zatím není jasné.
4:54
|Mirko Kašpar, Martina Pelcová, Veronika Neprašová|Regiony
Na Pustevnách v Beskydech v noci hořela restaurace Libušín, jedna z dvojice unikátních dřevostaveb architekta Dušana Jurkoviče. Plameny objekt těžce poškodily, požár likvidovalo 70 hasičů.
Mezinárodní sochařské sympozium Sněhové království na Pustevnách v Beskydech se letos rozšíří o soutěž škol. V Česku jde o výjimečnou akci. Do klání postoupilo celkem pět žákovským týmů, které dostaly jediný úkol. Vytvořit sochu z velkého sněhového kvádru podle předem schváleného návrhu.