Požár Libušína způsobila špatně opravená kamna a komín, tvrdí posudek
Požár chaty Libušín na Pustevnách způsobila špatně zrekonstruovaná a instalovaná kamna a technická závada na komínu. Vyplývá to ze závěrečné zprávy hasičů. Znalecký posudek vyloučil, že by někdo Libušín zapálil úmyslně. Chata architekta Dušana Jurkoviče vyhořela letos v březnu.
Příčinou požáru byla chyba při rekonstrukci v roce 2008. Komínové vložky neměly u trámů izolaci.
„V prostoru vedení komínového tělesa byla vzduchová kapsa, která nebyla nijak odizolována od dřevěných prvků. Docházelo ke kumulaci tepla a materiál postupně degradoval až do chvíle, kdy došlo k jeho zapálení.“
„Na zařízení byla vypracovaná výchozí revizní zpráva, která ale vůbec neodhalila konstrukční nedostatky celého systému,“ řekl Českému rozhlasu mluvčí zlínských krajských hasičů Libor Netopil.
Ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš vyvodí z vyšetřování důsledky. „Práce jsme zadali odborné firmě a podle těchto zjištění to firma neprovedla kvalitně,“ uvedl.
Spis teď putuje na policii, která vyšetřování uzavře.
Libušín 'vstane z popela'
Škody způsobené požárem se odhadují na 80 milionů korun, obnova by mohla být hotová do tří let. Oheň zničil zejména pravou část Libušína, nejvíce umělecky hodnotnou jídelnu.
Valašské muzeum v přírodě, které je vlastníkem chat, se rozhodlo zbytky stavby zachovat, aby pomohly připravit projektovou dokumentaci pro vědeckou rekonstrukci.
Na obnovu památky muzeum vyhlásilo veřejnou sbírku, počátkem června v ní bylo 6,2 milionu korun. Hlavní část obnovy objektu by měla pokrýt pojistka, peníze ze sbírky budou využity pro další práce.
Národní kulturní památka patří do souboru beskydských secesních lidových staveb a symbolů Pusteven. Objekt pojmenovaný po bájné kněžně Libuši byl otevřen v roce 1899.