Nezájem Ruska o skutečné mírové rozhovory a jeho cynická politika mají globální důsledky, řekl v projevu na Valném shromáždění OSN český prezident Petr Pavel. Vyzval k reformě Rady bezpečnosti.
Palestina by se měla stát plnohodnotným členem organizace. Schválený návrh uvádí, že je k tomu připravená, a vyzývá Radu bezpečnosti OSN, aby takový krok podpořila.
Rada bezpečnosti OSN během současné války v Pásmu Gazy dosud schválila dvě rezoluce vyzývající k větší humanitární pomoci. Žádná ale nevyzývala k příměří.
Moskva z ostřelování viní ukrajinskou armádu a po Praze žádala, aby vysvětlila české dodávky zbraní na Ukrajinu. Jan Lipavský účast českého diplomata na zasedání odmítl.
Gangy na Haiti ovládají odhadem asi 80 procent hlavního města, pod kontrolou mají i další oblasti a klíčové silnice, které spojují sever a jih země. Ztěžují distribuci potravin a humanitární pomoci.
Itálie registruje oproti minulému roku o 83 procent více migrantů. Přes Středozemní moře se jich dostalo do Evropy 186 000, nezvěstných a mrtvých od začátku roku je 2500.
„Ve srovnání se západními státníky byl Pavlův projev určitě ostrý, ale svou rétorikou naopak velmi asertivní,“ komentuje pro Český rozhlas politolog Havlíček.
Na zasedání Rady bezpečnosti jako první s projevem vystoupil ukrajinský prezident Zelenskyj. S přednostním projevem nesouhlasil ruský ministr zahraničí Lavrov, jeho námitka byla ale zamítnuta.
Stejně jako mnoho řečníků před ním Pavel zmínil, že Rusko jako stálý člen Rady bezpečnosti invazí na Ukrajinu porušuje základní principy, na nichž celá OSN stojí.
„Je to dané tím, že žijeme v době, kdy Rusko narušuje světový řád, útočí na samou podstatu evropské civilizace a i my, středoevropská země, cítíme odpovědnost za obranu Charty OSN,“ řekl ministr.
Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja prohlásil, že ruská armáda nepřišla na Ukrajinu „dobývat území, ale zajistit dlouho očekávaný mír v krví nasáknutém Donbasu“.
„Rusko se dopouští dalších destabilizačních akcí namířených proti Ukrajině a představuje jasnou hrozbu pro mezinárodní mír a bezpečnost i Chartu OSN,“ uvedla americká velvyslankyně při OSN.
Ruský velvyslanec obvinil západní kolegy, že „se nechtějí zbavit image opatrovníka této balkánské země, který má právo jejím obyvatelům diktovat, jak si mají vytvářet stát a jak mají řídit svou zemi“.
Střela, kterou v úterý odpálila Severní Korea do moře, byla nově vyvíjená hypersonická raketa, uvedla ve středu podle Reuters severokorejská státní tisková agentura KCNA.
Že jsou obavy o umožnění svobodného odchodu Afghánců ze země ovládané Tálibánem na místě, se domnívá Slavomír Horák: „Předpokládám, že Tálibán nebude chtít vypouštět lidi ze země.“
Místa v Radě jsou přidělována pro jednotlivé oblasti, tentokrát byla tři místa pro africké a asijské státy, jedno pro Latinskou Ameriku a Karibik a jedno pro východoevropskou skupinu.
Spojené státy tradičně blokují kritiku Izraele, zatímco Rusko brání v přijetí rezolucí namířených proti jeho spojencům. Podle Macrona je třeba, aby se Evropa v bezpečnostních otázkách emancipovala.
Africké Togo je další zemí, která po srbském přesvědčování ustoupila od svého dřívějšího uznání nezávislosti Kosova, řekl srbský ministr zahraničí Ivica Dačić.
Bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton v sobotu prohlásil, že Severní Korea svými nedávnými raketovými testy „nepochybně“ porušila rezoluce Rady bezpečnosti OSN.
S obdobným výrokem přišel už ve čtvrtek francouzský premiér Emmanuele Macron. „Máme důkaz, že Asadův režim použil chemické zbraně - aspoň chlor,“ řekl v televizním rozhovoru.
Rada bezpečnosti OSN v úterý neschválila ruský návrh rezoluce podporující vyslání vyšetřovatelů mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní do města Dúmá, kde byl údajně spáchán chemický útok.
Zmocněnec OSN pro Sýrii a ruský velvyslanec při OSN vyzvali k co nejrychlejšímu nezávislému vyšetření údajného chemického útoku v Sýrii. Americký prezident slíbil rychlou a silnou akci.
OSN v pátek zapsala na černou listinu 27 námořních lodí, 21 lodních společností a jednoho podnikatele, které obviňuje z porušování mezinárodních sankcí uvalených na Severní Koreu.
Šéf OSN vyzývá k okamžitému ukončení bojů v syrské východní Ghútě. Po bombardování vládními silami tam v povstalecké enklávě v posledních dnech zemřelo podle odhadů pozorovatelů víc než 300 lidí.
Britský velvyslanec při OSN Matthew Rycroft na mimořádném zasedání Rady bezpečnosti v New Yorku obvinil Rusko, že se v Sýrii po boku tamního vládnoucího režimu dopouští válečných zločinů. Americká zástupkyně Samantha Powerová pak řekla, že Rusko v Sýrii nebojuje proti terorismu, ale dopouští se tam barbarských činů.
Rada bezpečnosti OSN dnes bude jednat o situaci v Sýrii. Zatím jednomyslně odhlasovala rezoluci, která vyzývá všechny bojující strany v Sýrii k ochraně nemocnic a zdravotníků. Včera povstalci ve městě Aleppo zasáhli porodnici, o život přišly tři ženy a sedmnáct lidí utrpělo zranění. Minulý týden zase při náletu na nemocnici zemřelo pět desítek lidí, více než třetina z obětí byli zdravotníci a pacienti.