Vojenská mise v Bosně bude pokračovat další rok. Rada bezpečnosti OSN jí prodloužila mandát

Rada bezpečnosti OSN ve středu jednohlasně podpořila prodloužení vojenské mise Evropské unie v Bosně. Informovaly o tom agentury. Rusko se ovšem postavilo proti tomu, aby před Radou bezpečnosti OSN vystoupil vysoký mezinárodní představitel pro Bosnu se svým varováním před separatistickým chováním bosenských Srbů.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN jednala o raketovém testu KLDR

Rada bezpečnosti OSN ve středu jednohlasně podpořila prodloužení vojenské mise Evropské unie v Bosně (ilustrační foto) | Foto: Lucas Jackson | Zdroj: Reuters

Agentura Reuters připomíná, že Rusko a Čína neuznávají úřad vysokého představitele, který dohlíží na dodržování Daytonské mírové dohody z roku 1995. Letos v červenci se jim nepodařilo odebrat mu část pravomocí a postarat se o to, aby jeho úřad byl za rok zrušen.

Albánie, Bosna, Černá Hora, Kosovo, Srbsko a Severní Makedonie zruší vzájemné roamingové tarify

Číst článek

Ve své zprávě pro patnáctičlennou Radu bezpečnosti OSN vysoký představitel Christian Schmidt upozorňuje, že Bosně a Hercegovině bezprostředně hrozí rozpad a velmi reálné nebezpečí návratu ke konfliktu.

Schmidt se svým varováním před Radu bezpečnosti OSN nepředstoupil, což lze podle diplomatů považovat za snahu usmířit si Rusko a Čínu, aby mandát přibližně 600členný kontingent evropské vojenské mise prodloužily.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja obvinil své západní kolegy, že mají „odmítavý přístup“ k suverenitě Bosny a Hercegoviny. Tvrdí, že „se nechtějí zbavit image opatrovníka této balkánské země, který má právo jejím obyvatelům diktovat, jak si mají vytvářet stát a jak mají řídit svou zemi“.

Bývalý bosenskosrbský velitel páchal zločiny na civilistech, soud mu vyměřil dva roky vězení

Číst článek

Daytonská dohoda ukončila konflikt v Bosně a Hercegovině mezi bosenskými Srby, Chorvaty a Bosňáky. Tento stát tvoří Republika srbská a bosňácko-chorvatská Federace Bosny a Hercegoviny (FBaH).

Vůdce bosenských Srbů Milorad Dodik hrozí stažením z celostátních institucí, a to včetně ozbrojených sil, přičemž by byla obnovena bosenskosrbská armáda.

„Dodik stále častěji mluví o možném odchodu Republiky srbské z Bosny a Hercegoviny,“ řekla americká velvyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. „To je nebezpečná cesta jak pro Bosnu a Hercegovinu, tak pro širší region Balkánu,“ dodala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme