Země, které pro rezoluci hlasovaly, si také dělají starosti kvůli zprávám o závažném porušování lidských práv a mezinárodního práva na okupovaných palestinských územích.
„Mučení a násilná zmizení, sexuální a genderové násilí – seznam ruských zločinů je nekonečný,“ řekla ve videopřenosu s Radou OSN ukrajinská náměstkyně ministra zahraničí Emine Džaparovová.
Putinovský nájezd na Ukrajinu se nedaří ani vojensky, ani diplomaticky. Zvláště ve druhé rovině se dosud Moskva mohla spoléhat na své výjimečné postavení v Radě bezpečnosti OSN.
Rada OSN pro lidská práva zveřejnila nové důkazy o údajném mučení obhájkyň ženských práv v saúdských věznicích. Podle dozorců docházelo ve vězení k mučení elektrickými šoky a bičování žen.
V situaci, kdy Putinova popularita stagnuje nebo klesá a státní statistiky přestaly informovat o jeho oblíbenosti, by bylo referendum riskantní. Jiná věc je plebiscit.
Spojené státy oficiálně vystupují z Rady OSN pro lidská práva. V úterý to oznámila americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová. Tématu se ve středu věnují zahraniční média i politici.
Počet dětí, které se obracejí se žádostí o radu na veřejnou ochránkyni práv, stoupá. Jejich problémy by měl v budoucnu řešit dětský ombudsman. O něm dnes bude jednat Rada vlády pro lidská práva. Prozatím řeší stížnosti dětí na porušování jejich práv současná ombudsmanka.
V Česku by se v následujících letech neměly dostávat do ústavů děti mladší než sedm let. Do domovů a jiných zařízení by se mohly dostat jen ve výjimečných případech, postarat by se o ně měla díky pomoci a službám vlastní či náhradní rodina. Uzákonění příslušného zákazu žádá Rada vlády pro lidská vláda. Konkrétní návrh potřebné legislativy by měl být hotový do listopadu příštího roku.
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg přivítal zvolení České republiky do Rady OSN pro lidská práva. Česko do Rady kandidovalo za východoevropskou skupinu, v souboji o volná místa uspělo společně s Rumunskem.