Vedle jedné firmy viní státní zástupce z trestných činů čtyři lidi. Mezi nimi i bývalého starostu Varnsdorfu Stanislava Horáčka (ANO). Ten měl získat s přítelkyní od společnosti i další výhodu.
Chrudim vypsala výběrové řízení v červenci. V rámci toho se přihlásily tři firmy, které ovšem přišly s poměrně odlišnými nabídkami. Radnice tedy plánuje soutěž na dodavatele opakovat.
„Přístroje jsou drahé, speciálně malé obce si to dovolit nemohou. A výnos z pokut malé obce nedostanou, dostane to zpravidla obec s rozšířenou působností, tedy nadřízený úřad,“ říká Jaroslav Paznocht.
Vojenská policie nezjistila, že by při uzavírání zakázky došlo k nějakému trestnému činu a ukončila tak vyšetřování. Zakázka stála místo náměstka ministra obrany pro výzbroj a akvizice Filipa Říhu.
Obrana čelila kvůli zakázce na nákup pasivních sledovacích systémů kritice. V materiálu pro vládu úřad původně uvedl cenu 780 milionů korun, za dva komplety ale obrana zaplatí asi 1,5 miliardy korun.
Na třetím nádvoří Pražského hradu má vzniknout nový vchod do jižního křídla Nového paláce, píše Deník N. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Na tiskové konferenci hájil ministr obrany Metnar (za ANO) společně s náčelníkem generálního štábu Alešem Opatou zakázku od české firmy ERA za 1,5 miliardy korun.
„Porovnávali neexistující švédský radar s radarem izraelským, který je vlastně každý den v boji. Bylo tam 35 lidí v komisi. Konečně se to teda nakoupilo," řekl Babiš.
V případu jsou obvinění čtyři lidé a firma WST jako právnická osoba. Mezi obviněnými je kromě Hambálka také starosta města Stanislav Horáček, ten je vazbě.
„Vedly nás k tomu dostupné informace a samotný fakt, že byl vzat do vazby,“ vysvětlil premiér Andrej Babiš, proč se hnutí ANO rozhodlo varnsdorfského starostu Stanislava Horáčka vyloučit.
Stanislav Horáček (ANO) je obviněn v souvislosti s případem pronájmu radarů. Kromě něho jsou obviněni další tři lidé. Místostarostu Josefa Hambálka soud propustil.
Firmy obviněného podnikatele Tomáše Horáčka dál vydělávají, píšou Hospodářské noviny. A podle Deníku N schválil ministr obrany nákup radarů za tři miliardy. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.
Radary na měření rychlosti vydělávají i menším městům miliony. Třeba Litomyšl je před více než rokem instalovala na třech místech. Radiožurnálu se podařilo zjistit, na kolik peněz si radnice přišla
Česká armáda chce koupit dva letouny CASA. Bude pořizovat i mobilní a letištní radary, víceúčelové vrtulníky, obrněná vozidla, bojové drony nebo protiletadlový komplet za celkem víc než 100 miliard.
Zakázku na mobilní radary za několik miliard korun probere vedení Bezpečnostní rady státu. O svolání požádal exministr obrany a současný ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický z ANO.
V souvislosti se zakázkou na mobilní radary za několik miliard korun pro českou armádu inspekce ministerstva obrany zjistila „extrémně závažné nálezy“.
O armádní zakázku na nákup izraelských radarů za 3,5 miliardy korun se zřejmě zajímají kriminalisté. Ve středu to řekla ministryně obrany Karla Šlechtová za hnutí ANO.
V českých denících se dočtete mimo jiné, že Hrad vzdal boj o jmenování Forejta velvyslancem. Deník si všímá, že systém e-receptů už stál miliardu, přitom se ale podařilo zprovoznit jen čárové kódy.
Měly upozorňovat na dodržování rychlosti, radary u silnic však už v některých obcích neplní svůj účel. Například na Pelhřimovsku neukazují řidičům rychlost hned na několika místech. Prázdnou černou tabuli s blikajícími čárami mají například v Kameni. Čísla nesvítí ani na obrazovce nedaleko Krasoňova u Humpolce.
Úsekové radary na D1, které měly zvýšit bezpečnost dělníků v modernizovaných úsecích, zatím nebudou. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) je původně plánovalo instalovat během března, výběrové řízení ale dodatečně napadl neúspěšný kandidát.
Problémy s radary, které před rokem trápily některá středoevropská letiště, možná souvisí s testy civilní firmy z Česka. Vyplývá to z konečné zprávy Evropské agentury pro bezpečnost civilního letectví (EASA), která ještě nebyla zveřejněna, ale jejíž závěry se dostaly na veřejnost. Informoval o tom deník E15.
Slovenská dopravní policie dala řidičům možnost vybrat si, kde přesně policisté nasadí radary na měření rychlosti. Akce má název Rychlostní maratón. Tipy mohou řidiči posílat ještě dva týdny.
Magistrát v Chomutově chce zvýšit bezpečnost chodců i řidičů. Nakoupí proto radary, které měří rychlost. Ve městě přibudou i kamery, které odhalí průjezd křižovatky na červenou.