Senátoři u poslanců neuspěli ani s požadavkem, aby vláda neměla jen možnost, ale povinnost stanovit kompenzace nad ustanovení atomového zákona pro obce, na jejichž území bude úložiště vybudováno.
Kvůli docházejícímu místu na uskladnění kontaminované vody musela přistoupit jaderná elektrárna k jejímu vypouštění do oceánu. První fáze proběhla mezi 24. srpnem a 11. zářím.
Lidé v Číně a Hongkongu protestují proti vypouštění radioaktivní vody do oceánu. Elektrárna byla poškozena v roce 2011 a voda se má postupně vypouštět ještě 30 let.
„Musíme si uvědomit, že něco takového se ještě nestalo,“ řekl šéf agentury Grossi. Japonsko podle něj bude mít konečné slovo při vypouštění, která má trvat 30 až 40 let.
Vybrané lokality jsou Janoch u Temelína, Horka na Třebíčsku, Hrádek na Jihlavsku či Březový potok na Klatovsku a patří mezi nejlépe hodnocené z hlediska několika kritérií.
Deníky v pondělí informují, že e-shopy řeší problém s balením zboží, čeští vědci vyvinuli materiál pohlcující radionuklidy a české dřevo se dostalo až do Číny. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.
Postup státu při hledání úložiště dlouhodobě kritizuje Platforma proti hlubinnému úložišti, která sdružuje 32 obcí a měst a 14 spolků. Slovákovo odvolání skupina žádala už loni v prosinci.
V opuštěných prostorách bývalého dolu Bratrství nedaleko Jáchymova začalo pracovat úložiště radioaktivních odpadů v roce 1974. Sklad je v podzemí, které kdysi sloužilo k dolování uranu a stříbra.
Obyvatelé sedmi českých obcí dnes protestovali proti hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu. Uspořádali pochody, koncerty a podepisovali petice. Odpůrci se sešli v obcích na Vysočině, v jižních Čechách a Plzeňském kraji.
České jaderné elektrárny vyprodukují tisíce tun vysoce radioaktivního odpadu. Už více než deset let ale stát marně hledá lokalitu pro stavbu jeho úložiště. Správa úložišť jaderného odpadu totiž naráží na odpor místních obyvatel, který slavil úspěch v roce 2005, kdy byly dokonce přípravné práce pozastaveny rozhodnutím vlády. Inspiraci pro podobu úložiště Česko hledalo v zahraničí.
Souhlas obcí s průzkumem hlubinného úložiště radioaktivního odpadu už není potřeba. Ministerstvo průmyslu a obchodu rozhodlo, že Správa úložišť předá průzkum státnímu podniku Diamo. Referenda, která se v obcích uskutečnila a ve kterých lidé vyslovili nesouhlas, jsou tak k ničemu. Byla totiž závazná pouze pro Správu úložišť.
5:34
|Jiří Chum, David Burda, Kateřina Kozmová, Tereza Svobodová|Regiony
Stát hledá, kam za 50 let uloží 4000 tun vyhořelého jaderného paliva. Vybírá vhodné místo a chystá geologické průzkumy, chce k tomu však souhlas od obcí. Ty už za samotné průzkumy mohou dostat značné peníze. Taková nabídka dnes padne i ve Stříteži na Vysočině, kde budou starostové přilehlých obcí jednat se Správou úložišť radioaktivních odpadů o společné smlouvě.
Malé obce v západních Čechách – Lubenec, Blatno a Tis u Blatna – by si brzy mohly v rozpočtu polepšit o miliony korun. Peníze ale přitečou do pokladny až ve chvíli, kdy starostové schválí průzkumné vrty v okolní přírodě. Stát jimi chce zjistit, jestli by tady mohl za desítky let ukládat nebezpečný radioaktivní odpad.
Starostové a obyvatelé několika obcí na Vysočině a odborníci ze Správy úložišť radioaktivního odpadu budou znovu diskutovat o vybudování hlubinného úložiště. Správa úložišť má v kraji vytipovány tři lokality, obce se ale proti záměru bouří a na svém území nechtějí povolit ani geologický průzkum.
Nejen stovky protiatomových aktivistů se snaží zpomalit cestu vlaku s radioaktivním odpadem mířícím do dolnosaského Gorlebenu – situaci může navíc zkomplikovat i počasí. Dolnímu Sasku totiž hrozí podle meteorologů silný vichr, který by mohl překládání Castorů z vlaku na kamiony zkomplikovat.
Transport s jaderným radioaktivním palivem, který míří do severoněmeckého Gorlebenu, komplikují akce protiatomových aktivistů, kteří už zapálili několik policejních vozů. Německé úřady se obávají cílených útoků.
Na tuhý odpor stále naráží stát v obcích, na jejichž území by chtěl vybudovat úložiště radioaktivního odpadu. Starostové se vyhořelého paliva z jaderných elektráren bojí, a proto chtějí o možnostech uložení na jejich území více diskutovat.
Německo zažívá další vlnu protiatomových protestů. V brzkých ranních hodinách vyrazil na cestu další vlak s vyhořelým, vysoce nebezpečným radioaktivním odpadem. Trať mezi Karlsruhe a meziskladem v Lubminu zablokovali protiatomoví aktivisté.