Třetina současných českých europoslanců není na kandidátkách pro červnové volby do Evropského parlamentu. Kam povedou další kroky, zjišťovaly web iROZHLAS.cz a Radiožurnál.
2:51
Štrasburk||Viktor Daněk|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
„Když se podívám zpětně, celá sociální politika ANO je jako okopírovaná od sociální demokracie. My tam nedáváme nic ze svých původních představ,“ řekla Deníku N Maxová.
Spoluzakladatelka a bývalá vedoucí jihočeské buňky ANO podle svých slov začala uvažovat nad svým působením v hnutí poprvé po volbách v roce 2017, kdy se strana opřela o hlasy komunistů.
„Já se domnívám, že je to strach politiků z tohoto tématu. I když tomu úplně nerozumím, protože mnoha lidem by tato změna pomohla a nikomu neublížila,“ říká europoslankyně Maxová.
Třetí z poslanců zvolených v květnových volbách do Evropského parlamentu Peksa (Piráti) se vzdal sněmovního mandátu už začátkem června. Do sněmovny za něho nastoupil datový analytik Navrkal.
Pirát Mikuláš Peksa se v souvislosti se zvolením do Evropského parlamentu ve čtvrtek vzdal mandátu v české sněmovně. Učinil tak prohlášením přímo na plénu. Nahradí ho analytik František Navrkal.
Rozhodování o tom, jestli budou mít v Česku gayové a lesby možnost uzavírat manželství, nebo půjde výslovně jen o svazek muže a ženy, čeká sněmovnu zřejmě ještě v tomto volebním období.
Pod předlohu připojili podpis poslanci ze šesti sněmovních klubů, konkrétně ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN. Mezi signatáři nejsou zástupci ODS, SPD Tomia Okamury a KDU-ČSL.