UNESCO, právo i vydání Malého prince v hanáčtině. Bývalým europoslancům skončilo ochranné období

Co dělají bývalí čeští europoslanci, kterým začátkem února skončilo půlroční „ochranné“ období? Během něho se nesměli zapojovat do lobbistických ani reprezentačních aktivit Evropského parlamentu. I když v obhajování mandátu neuspěli nebo obhajovat nechtěli, většina z dvanácti oslovených si Evropskou unii nechává na dosah ruky. Jan Zahradil (ODS) rovněž napsal, že „průběžně komunikuje napříč politickou scénou s výhledem na parlamentní volby“.

Praha (Aktualizováno: 17:32 12. 2. 2025) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zasedání Evropského parlamentu v Bruselu

Česko v Evropském parlamentu zastupuje 21 europoslanců | Foto: Alexis Haulot | Zdroj: European Union 2024 - Source : EP

Nejblíže Bruselu zůstali dříve nejvlivnější česká europoslankyně Dita Charanzová a místopředseda a kvestor europarlamentu Marcel Kolaja (Piráti).

Charanzová působí v Centru pro studium evropské politiky v Bruselu a od minulého týdne nastoupila jako seniorní poradce v konzultační společnosti DGA v Bruselu.

Rovněž vlivný bývalý europoslanec Kolaja pracuje v Bruselu v organizaci Access Now hájící lidská práva v digitálním věku na pozici ředitele pro evropskou politiku.

S organizacemi v belgické metropoli o případném zaměstnání jedná i Jan Zahradil.

Bývalá členka hnutí ANO Charanzová byla nejvýše postavenou Češkou v europarlamentu | Foto: Kateřina Cibulka | Zdroj: Český rozhlas Plus

Zkušenosti z europarlamentu využívá Radka Maxová, která je pedagožkou na gymnáziu a mimo jiné školí žáky, studenty i seniory o fungování EU a postavení Česka v Unii. „Snažím se upozorňovat na to, že EU není dokonalá, ale že je dobře, že Česko je součástí,“ popsala.

Zcela na druhé straně spektra je Martina Dlabajová, která kromě projektů na podporu podnikání a česko-italských vztahů vydává Malého prince od Antoina de Saint-Exupéryho v českých a moravských nářečích, naposledy hanáčtině.

Kolaja byl jako jeden z pěti kvestorů členem předsednictva europarlamentu. Zodpovídal mimo jiné za personální a finanční záležitosti kolem práce poslanců | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Okrajově znalosti unijního prostředí využívá Mikuláš Peksa (Piráti): „Mám IT firmu, takže jsem jí po skončení mandátu reaktivoval. Těžíme open data o činnosti evropských institucí (hlasování, pracovní dokumenty, záznamy o lobbistických schůzkách) a monetizujeme je.“

Stanislav Polčák (STAN) je advokát, Jiří Pospíšil (TOP 09) pracuje jako náměstek primátora v Praze s odpovědností za kulturu a zvířata ve městě. „Pokud se vůbec budu věnovat politice, tak zde v Česku,“ podotkl pro iROZHLAS.cz. A Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) je poradkyní ministra zemědělství.

„Zaměřuji se na prosazování priorit, na kterých jsem pracovala v europarlamentu, například Nařízení o využití nových šlechtitelských metod, podpora mladých zemědělců,“ uvedla politička, která má rovněž manažerskou pozici v památce světového dědictví UNESCO v Kroměříži a je členkou správní rad na univerzitách v Praze a Zlíně.

Vojtěch Dvořáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme