Zvlášť chráněný druh je v České republice kriticky ohrožený. Ochránci přírody výskyt raka říčního potvrdili letos při pravidelné kontrole obojživelníků.
„Situaci sleduji už několik let. Vypadá to, že populace na to je připravená, každý rok jich desítky pomřou, ale většina populace zůstávala nedotčená. Letos to sucho bylo výrazně větší,“ říká zoolog.
Tyto druhy zvířat často dlouho žijí v přeplněných nádobách bez potravy. Další věc v případě korýšů je zabíjení. Řada kuchařů je dodnes připravuje tak, že je živé hodí do vroucí vody.
Populaci původních raků v severních Čechách ohrožuje rak pruhovaný, který se k nám dostal z Ameriky. Vzhledem ke své nenáročnosti na prostředí převažuje nad ostatními druhy. Kromě toho přenáší račí mor, který je pro původní raky smrtelný. Šíření nemoci nevědomky pomáhají lidé, kteří raky pruhované přenášejí z míst, kde žijí, do čisté vody.
V Litavce na Příbramsku už dva roky vymírají raci. Za jejich hromadný úhyn může tzv. račí mor, který se v tomto vodním toku objevil na podzim v roce 2011.
Lesníci se letos chystají na opravu Račího potoka nedaleko Javorníku na Jesenicku. Před čtyřmi lety jej výrazně zničily povodně. Měly vliv i na raka říčního, pro kterého je tok už stovky let přirozeným stanovištěm.
Zrychlení tepu je normální reakcí organismu na zvýšenou fyzickou nebo emocionální zátěž. Raci svoji srdeční aktivitu změní v případě, že zaznamenají ve vodě znečištění. Tento poznatek může podle Petra Císaře z vědeckého týmu Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity předejít katastrofickým scénářům spojených například s teroristickou činností.