Proč se o viru, který způsobuje i rakovinu děložního čípku moc nemluví, i když se týká velké části populace? V pořadu Radia Wave Vlna odpovídá gynekoložka Daniela Suchá a novinářka Jana Patočková.
„HPV vakcína je skutečně velmi účinná. Netýká se jenom rakoviny. Většina vakcín předchází i infekcím, které způsobují genitální bradavice, což je sice léčitelná věc, ale nepříjemná,“ říká gynekolog.
Rakovina prsu zaznamenala v posledních 20 letech obrovský pokrok v prognóze. Je to jednak tím, že je efektivní screening, který většinu onemocnění zachytí včas, jednak proto, že máme účinnou léčbu.
„Kdyby Němcová žila v dnešní době a chodila na pravidelné prohlídky, či by byla dokonce i očkovaná, rozhodně by na gynekologické onemocnění děložního čípku nezemřela,“ říká primář písecké nemocnice.
„Není to tak, že když přestanete pohlavně žít nebo máte pouze jednoho partnera, tak můžete přestat chodit na screeningy. Nádor se může z infekce vyvíjet i 20 let,“ varuje gynekolog David Cibula.
U nás je ročně nových případů dvakrát tolik, co v Austrálii. Problémem je, že na pravidelné roční preventivní prohlídky ke gynekologovi chodí jen necelá polovina žen.
Jako gynekolog svou kariéru odstartoval v polovině 80. let. A během následujících 30 let prošel jeho obor bouřlivým vývojem. Hostem Lucie Výborné byl věhlasný gynekolog a porodník Lukáš Rob.