„Cokoliv se bude odvíjet do budoucna, tak to bude pro MM Technology. Nebude to pro mě jako osobu,“ vysvětluje Macík v pořadu Na síti s Andreou Sestini Hlaváčkovou.
Macík se do čela rallye dostal ve 2. etapě a první místo již neopustil. Klíčový náskok si vytvořil ve 4. a 5. etapě, po kterých měl na Van den Brinka náskok téměř dvou hodin.
Před pátečním závěrem 47. ročníku má na druhého Nizozemce Mitchela van den Brinka náskok dvě hodiny a 25 minut. Třetí Aleš Loprais je o dalších téměř šest minut zpět.
Pětatřicetiletý Macík má na kontě již dvanáct etapových vítězství, čtyřikrát byl nejrychlejší i v minulých dvou ročnících legendární soutěže. Letos čekají jezdce týmu MM Technology ještě čtyři etapy.
Premiérové prvenství v kariéře si mezi automobily připsal Brazilec Lucas Moraes. Lídrem zůstal Jihoafričan Henk Lategan, ale druhý Jazíd Rádží ze Saúdské Arábie snížil manko na pouhých 21 sekund.
Dařilo se i motocyklovému závodníku Dušanu Drdajovi, který byl třináctý a po nejlepším dílčím výsledku v kariéře se posunul na 17. místo celkového pořadí.
„Auto prošlo komplexní kontrolou a také výměnou jednotlivých dílů dle plánu, který máme,“ popisuje lídr kategorie kamionů na Rallye Dakar Martin Macík.
Michek původně zajel desátý čas, ale dodatečně dostal šestiminutovou penalizaci za překročení povolené rychlosti a klesl na 12. místo. Průběžně je jedenáctý.
„Saúdská Arábie neinvestuje jenom do Rallye Dakar, ale do celé řady dalších věcí. Vidíme to třeba na saúdskoarabské fotbalové lize,“ říká sociolog sportu Matouš Veselský.
Macík byl v pátek o 23 sekund pomalejší než loni celkově třetí Nizozemec Mitchel van den Brink. Martin Šoltys byl ve stejném čase jako Macík čtvrtý a Aleš Loprais skončil šestý.
Ambice má Macík a spol. stále stejné, ty nejvyšší. Po měsících příprav chce na vrcholu sezony znovu uspět a těší ho i snaha organizátorů vracet se ke kořenům.