Střet mezi údajně nejbohatší Ruskou Bakalčukovou a jejím manželem vyostřil v přestřelku mezi jejich ozbrojenými muži v Moskvě. Ve sporu jde o víc než jen ohromné peníze, říká novinářka Procházková.
Ruský prezident ještě před přesunem do Čečenska navštívil jiné dvě autonomní republiky, Kabardsko-balkarskou a Severoosetskou, kde s předstihem uctil památku obětí masakru ve škole v Beslanu.
Z Čečenska se stál zdánlivě nejloálnější region.
Putin tak i ukázal, že dokáže obnovit pořádek, píše britský odborník na Rusko Mark Galeotti pro londýnský deník The Times.
Ministra a generálmajora Alichana Cakajeva, kterého čečenský vůdce Ramzan Kadyrov oslovoval „drahý bratře“, zatkli v Dagestánu kvůli řízení auta v opilosti. Kadyrov to značil za „hanebnou provokaci“.
Na obou stranách ukrajinského konfliktu bojují Čečenci. Jedni, takzvaní kadyrovci, na Ukrajinu útočí jako součást ruských invazních vojsk. Ale druzí před nimi Ukrajinu brání.
Často se spekuluje, že Vladimir Putin má rakovinu, Parkinsonovu chorobu anebo trpí závislostí na steroidech, kterou si vypěstoval kvůli posedlosti kulturistikou, píše Kyiv Post.
Milašinová s Němovem původně přiletěla do čečenské metropole Grozného, aby se zúčastnili vynesení soudního verdiktu nad Zaremou Musajevovou, manželkou bývalého soudce čečenského nejvyššího soudu.
Měli být významnou podporou ruského tažení, nakonec ale byli čečenští vojáci pro smích. Případně sklízeli nenávist za palbu „do vlastních“. Část Čečenců pak bojuje za Kyjev v touze po krevní mstě.
„Přátelé, pokud potřebujete něco doručit z Evropy – stačí požádat ukrajinskou rozvědku. Rychle, profesionálně, levně a s obejitím sankcí,“ okomentoval navrácení koně Kadyrov.
„Máme slíbeno tolik munice, kolik potřebujeme, abychom mohli pokračovat... Je nám řečeno, že v Arťomovsku (ukrajinsky Bachmutu) můžeme postupovat, jak uznáme za vhodné,“ uvedl Prigožin.
Ruské jednotky se podle generálního štábu pokoušejí prorazit ukrajinskou obranu u Kupjanska a Lymanu. Ruské ztráty od vypuknutí války ukrajinské velení odhadlo na 160 540 vojáků.
Kritici současného ruského prezidenta jsou stále hlasitější. Nejostřejší výtky k vedení války přichází od těch, kteří jsou pověřeni jejím vedením, upozorňuje Foreign Policy.
Kromě Valerije Gerasimova nebo Jevgenija Prigožina si projev ruského prezidenta nechal ujít také čečenský vůdce Ramzan Kadyrov nebo moskevský starosta Sergej Sobjanin.
Vzestup Wagnerovy a dalších žoldnéřských skupin mimo tradiční ruské vojenské velitelské struktury vyvolal obavy, že by tyto skupiny mohly jednoho dne představovat hrozbu pro stabilitu v Rusku.
Původně Sobolev vousy u vojáků kritizoval. Proti tomu se ohradil Kadyrov a vyjádření označil za „provokaci“ proti muslimům. Argumentoval tím, že 99,9 procenta čečenských vojáků nosí plnovous.
„Setkáním Putin smývá jakoukoliv vinu. Zároveň si tím systematicky buduje kult osobnosti, že on je řešitelem těchto krizových situací,“ upozorňuje odborník na Rusko Pavel Havlíček.
Čečenský opoziční bloger Tumso Abdurachmanov byl podle rozhlasové stanice zastřelen v noci z 1. na 2. prosince. Disident oficiálně získal politický azyl ve Švédsku loni v říjnu.
Mobilizace by se nicméně neměla týkat lidí pracujících v IT průmyslu, médiích nebo bankách, oznámilo podle agentury Interfax ruské ministerstvo obrany.
Nově ve zjednodušeném režimu mohou získat ruské občanství ti cizinci, kteří s ruskou armádou uzavřou roční smlouvu. Dříve musel být kontrakt na tři roky.
„Myslím, že nadešel čas, abych odstoupil od moci,“ prohlásil Kadyrov v předem nahraném videu. „Podobné věci ale říkal už v minulosti,“ komentuje situaci odborník na Kavkaz.
Zatímco ukrajinskou armádu podporují dodávkami zbraní a dobrovolníky státy NATO, ruská válečná koalice je menší. Speciální operace ale na Ukrajině provádí také jednotky Vagnerovců nebo Čečenců.
Zvířata, která jsou ustájená v Krabčicích, patří čečenskému vládci Ramzanu Kadyrovovi. S hřebci ale od roku 2014 nesmí nijak nakládat kvůli unijním sankcím. Přesto pro ně poslal své muže.
„Vzhledem k vztahům mezi federálními úřady a hlavou Čečenska Kadyrovem a mnoha osobním výhrůžkám se redakce rozhodla vyslat Jelenu Milašinovou za hranice Ruské federace,“ oznámil deník Novaja gazeta.
Rusko dnes může Američanům připadat děsivé, když slyší o vměšování do voleb, travičství a dalších nepěkných činech. Ale podívejme se i na to, co Rusům říká jejich státní televize.
Vyšetřovatelé se nyní snaží zjistit, zda úmrtí nemá politický motiv, zemřelý byl totiž dlouhodobým kritikem režimu čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, píše agentura AFP.