Věznice v Haagu, kde má Mladić strávit zbytek života, nechtěla situaci komentovat. Podle syna Mladiče je jeho otec pod dozorem lékařů týden, nejprve byl v civilní nemocnici a od čtvrtka ve vězeňské.
V červenci roku 1995 v bosenském městě zavraždili členové vojska Republiky srbské přes 8 tisíc muslimských mužů a chlapců. Stovky těl obětí doposud jejich pozůstalí hledají, aby je mohli pohřbít.
Nizozemsko již dříve přiznalo politické chyby, ale dosud se odmítalo jasně omluvit. V červnu se premiér omluvil nizozemským vojákům, kteří byli vysláni do válečné zóny s „nesplnitelným úkolem“.
Hlavním problémem, souvisejícím s verdikty trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii, jsou nacionalistické narativy jednotlivých zemí, které si jeden každý rozsudek z Haagu vykládají po svém.
Ratko Mladić velel srbským jednotkám během masakru v Srebrenici v červenci 1995 i během obléhání Sarajeva v letech 1992 až 1996. V roce 2017 byl odsouzen na doživotí, proti verdiktu se odvolal.
Nyní šedesátiletý Savčić čelí obvinění, že v červenci 1995 vydal rozkaz 65. ochrannému motorizovanému pluku, aby zajal, popravil a pohřbil dospělé bosenské Muslimy z chráněné zóny OSN ve Srebrenici.
Celkový počet obětí srebrenického masakru, který Mezinárodní soudní dvůr OSN označil za genocidu, se dodnes jen odhaduje, nejčastěji se hovoří o 8000 mrtvých.
Za poslední rok ztotožnilo identifikační středisko v severobosenské Tuzle ostatky 140 zavražděných. Většina rodin ale nesouhlasila s pohřbem, protože těla často nejsou kompletní.
Přestože málokdo nezaujatý pochybuje o tom, že Ratko Mladić je válečný zločinec, doživotní rozsudek, který nad ním vynesl Mezinárodní soudní tribunál pro bývalou Jugoslávii, za sebou zanechává pachuť.
Ve své rodné vesnici zůstává Ratko Mladić nevinný. Příbuzní tohoto bývalého bosenskosrbského velitele stále žijí v zapadlé obci, kde se Mladić narodil a kde mají ulici nesoucí jeho jméno.
Ratko Mladić, kterého soud ve středu v Haagu odsoudil k doživotnímu vězení, prohlásil, že má za sebou teprve poločas a že bude bojovat za „zrušení vnucených lží“.
Ratko Mladić osobně řídil ostřelování Sarajeva a byl klíčovou postavu válečných zločinů, které se odehrály tam i ve Srebrenici, zaznělo ve středu u mezinárodního soudu v Haagu.
Bratranec bývalého bosenskosrbského generála Ratka Mladiče odešel od soudu s ročním trestem vězení s tříletým odkladem. Provinil se tím, že válečného zločince souzeného mimo jiné za masakr ve Srebrenici ukrýval u sebe doma celých pět let.
Bosenské město Srebrenica pohřbívá dalších 613 obětí masakru z roku 1995, jejichž ostatky se podařilo identifikovat. Na přání pozůstalých se ceremoniál k 16. výročí incidentu odehrává bez projevů politiků. Kolem 6 tisíc lidí na něj údajně přišlo pěšky – putovali ve stopách 15 tisíc obyvatel Srebrenice, kteří v červenci 1995 utíkali před jednotkami generála Ratka Mladiče.
Dnes poprvé stanul před Haagským tribunálem bývalý velitel bosensko-srbských jednotek Ratko Mladič. V předběžném slyšení šlo především o administrativní záležitosti. Za zavřenými dveřmi se také jednalo o zdravotním stavu obviněného. A Mladič dostal příležitost vyjádřit se k obžalobě.
Generál Ratko Mladič dnes poprvé předstoupil před soudce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu. Obžaloba ho v 11 bodech viní ze zločinů genocidy, z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti. Mladič se snažil začátek jednání zdržovat.
Ženy z bosenské Srebrenice přijaly zprávu o zatčení generála Ratka Mladiče s povděkem. Po šestnácti letech se tak dočkaly jakési spravedlnosti. Jásat kvůli tomu ale nebudou. Jejich syny a muže, které povraždili Mladičovi vojáci, jim už nic a nikdo nevrátí.
Srbští nacionalisté budou dnes navečer v Bělehradě demonstrovat proti zatčení generála Ratko Mladiče. Srbské úřady ho chtějí vydat Mezinárodnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii v Haagu. Ten ho mimo jiné viní z masakru více než osmi tisíc bosenských Muslimů v Srebrenici.