'Ztělesnění zla.' Generál Ratko Mladić dostal za genocidu ve Srebrenici doživotí
Ratko Mladić osobně řídil ostřelování Sarajeva a byl klíčovou postavu válečných zločinů, které se odehrály tam i ve Srebrenici, zaznělo ve středu u mezinárodního soudu v Haagu. Podle soudce byl Mladić členem kriminální skupiny, která chtěla odstranit z Bosny nesrbskou populaci. Rozhodl tak ve středu soud v Haagu. Generálovi obhájci oznámili, že se odvolají.
Čtení rozsudku doprovázely u soudu ze strany Mladiće silné emoce. V jednu chvíli začal na soudce křičet a ten ho vykázal ze síně. Vynesení rozsudku pokračovalo poté, co Mladićův právník požádal o přestávku kvůli vysokému krevnímu tlaku svého klienta. Pauza se z pěti minut nakonec protáhla na hodinu.
„Během přestávky mu zkontrovali krevní tlak. Neznáme jeho hodnoty, ale řekli, že s verdiktem je možné pokračovat. Máme velké starosti o jeho tlak, protože už měl čtyři infarkty,“ řekl agentuře Reuters Mladićův syn Darko.
Obhajoba žádala zproštění viny, protože se podle ní nepodařilo prokázat, že se Mladić podílel na etnických čistkách a vraždách v Bosně.
Nikdo neujde spravedlnosti
Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn verdikt tribunálu označil za „významné vítězství spravedlnosti“. Mladiće označil za „ztělesnění zla“.
Podle Husajna je verdikt varováním pro ostatní válečné zločince, že „neujdou spravedlnosti, jakkoliv dlouho to může trvat“.
Vyhlášení rozsudku sledovaly v Haagu rodiny obětí zločinů ze Srebrenice. I jim přinesl rozsudek po letech čekání řadu emocí a mnoho žen se neubránilo slzám. „Ke smíření v Bosně a Hercegovině je potřeba spravedlivý rozsudek. Aby byli váleční zločinci potrestaní. Abychom znali pravdu. Bez ní si nebudeme důvěřovat a ke smíření nedojde,“ řekla ještě před vynesením rozsudku předsedkyně Sdružení srebrenických matek Munira Subašićová.
Mladić odmítá svou vinu a hájil se tím, že jen bránil svou zemi a národ. Obžaloba mu připisuje odpovědnost za povraždění více než 7 tisíc muslimských mužů ve Srebrenici v létě 1995, terorizování obyvatel při čtyřletém obléhání Sarajeva nebo používání civilistů jako lidské štíty.
Bosenský řezník
Ratko Mladić velel armádě Republiky Srbské v Bosně v letech 1992 až 1996. V té době bosenskosrbští vojáci obléhali Sarajevo. Bombardovali ho a nasadili i ostřelovače, kteří terorizovali civilní obyvatelstvo. Za Mladićova velení se odehrál i masakr více než 7 tisíc muslimských mužů a chlapců ve městě Srebrenica na východě Bosny. I proto dostal přezdívku "bosenský řezník".
Už v létě 1995 tribunál obvinil generála Mladiće z válečných zločinů. Před soudem se ale skrýval a užíval jméno Milorad Komadić. Do Haagu se dostal až v květnu 2011. V obci Lazarevo ho zatkla speciální policejní jednotka a Srbsko ho pak vydalo Mezinárodnímu tribunálu.
Proces s ním začal 4. července, kdy mu soudce Alfons Orie přečetl obžalobu. Ratko Mladić byl obžalován z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Měl se jich dopustit nařízením masových vražd, terorizováním civilistů, jejich vysídlováním a používáním civilistů jako živých štítů.