Uvedené částky částky navíc dle ministerstva obrany nejsou vzájemně slučitelné. „V žádném případě nemá voják nárok na všechny,“ popsal pro iROZHLAS.cz tiskový mluvčí ministerstva obrany David Šíma.
Většina negativních ekonomických jevů se váže na finanční politiky a krize, a ne na konkrétní měnu, vyvracejí dezinformaci pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál ekonomové Matesová a Skořepa.
Podvodný e-mail vydává rozbroje gangů z roku 2017 za aktuální válku s tisíci brutálními incidenty a oběťmi na životech. Ve skutečnosti Dánsko patří dlouhodobě k nejbezpečnějším zemím na světě.
Řetězovými e-maily se šíří informace o změně limitů pro vrácení přeplatků za léky. Jak ale zjistil tým Ověřovny! na vlastní kůži, ke změnám ve skutečnosti nedošlo.
E-mail obviňuje neziskové organizace z okrádání Čechů. Lidé jsou dle něj jen zdrojem peněz, které se „mají vyždímat a rozdat všude po světě“. Jejich představitelé pak peníze prý používají i pro sebe.
Německého kancléře Olafa Scholze zobrazuje příspěvek vedle Fritze Scholze. Ten se ve třicátých letech přidal k SS a roku 1944 zemřel. Nezanechal po sobě ovšem žádné potomky.
„Muslimové Norska požadují samostatný islámský stát a hrozí teroristickými akcemi, pokud nebudou splněny jejich požadavky,“ stojí v řetězovém e-mailu. Server iROZHLAS.cz informaci vyvrací.
Server iROZHLAS.cz v dalším díle seriálu Ověřovna vysvětluje, proč nejsou pravdivé a jak internetoví podvodníci renomé médií využívají k vlastnímu obohacení.
„Ačkoliv byli Finové v průběhu 2. světové války spojenci nacistického Německa, nehrály krajní pravice ani rasistické ideje ve Finsku nijak významnou roli,“ říká odborník na finské dějiny Tomáš Masař.
Jak upozorňuje Jan Votýpka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, tvrzení, že je chitin životu nebezpečný, je nesmyslné. „Mají ho i kvasinky a houby. Museli bychom se zříct i piva,“ podotýká.
Autor řetězového e-mailu tvrdí, že ministerstvo školství rozesílá metodické pokyny, co třeba dělat s učitelem, který podporuje Putina. To ale resort jednoznačně odmítá.
Řetězový e-mail, který viní zejména ukrajinskou vládu z konfliktu s Ruskem, přisuzuje autorství herci Petru Štěpánkovi. Ve skutečnosti je ale autorem příspěvku stejnojmenný politik hnutí Trikolora.
„Na řetězové e-maily je vhodné nereagovat. Když vás obtěžují, je vždy možné je smazat,“ vysvětluje pro iROZHLAS.cz vedoucí programu mediálního vzdělávání organizace Transitions Jaroslav Valůch.