Jaroslav Frencl vytvořil tisícovku betlémů. „Vyráběl jsem už betlémy do Španělska, Německa, Švýcarska, Švédska, Norska, na Floridu i do Austrálie,“ vyjmenovává.
Jiří Kajínek, Karel Kryl nebo Pavel Novák ve společnosti „tykadlového řidiče" Romana Smetany. Pro veřejnost se otevírá unikátní dřevěný betlém řezbáře Jaroslava Beneše v Lošticích na Šumpersku. Ten kromě tradičních křesťanských postav zachycuje i skutečné obyvatelé Loštic nebo osobnosti z celé Moravy. Beneš betlém každý rok doplňuje o nové figurky, letos už jejich počet dosáhl tří stovek.
Bezmála sto třicet figur, zapomenutá řemesla, dovádějící děti i tradiční svatá rodina. To vše lze ode dneška obdivovat na zámku v Přerově. Jsou součástí betléma, který pro tamní muzeum vyrobil sázavský řezbář Bedřich Zbořil. S instalací, při které se hodně improvizovalo, si kurátorky vyhrály celý měsíc.
V tovačovské střední škole se učí pracovat se dřevem budoucí řezbáři. Před Vánoci svoje výrobky tradičně vystavují v prostorách školní budovy. Návštěvníci si je mohou i zakoupit.
Už od středy pracují řezbáři z Čech i Moravy na zahradě Památníku Karla Hynka Máchy v Doksech na Českolipsku na svých dílech. Na 28. ročníku tradičního sochařsko-řezbářského sympozia se návštěvníci mohli dívat mistrům řezbářům pod ruce, jak dřevěný špalek dostává podobu sochy hostinského nebo velké formy na pečení perníku. Dnes sympozium končí.
Na nádvoří hradu Křivoklát vrcholí 18. ročník tradičního Křivořezání. Spojený je s ním také sobotní výlet parním vlakem. Ten na Křivoklát přijíždí z Prahy. Do hlavního města se odpoledne zase vrací.
Netradiční způsob, jak zachránit staré stromy před vykácením, vymysleli úředníci v Jihlavě. Po prořezání větví nechávají dřeviny napospas umělcům. Například tento týden vznikli ze staré lípy ve Smetanových sadech tři andělé.
V Třešti na Jihlavsku budou dva dny pracovat řezbáři od nás i ze zahraničí. Ve městě betlémů začíná desátý ročník Dřevořezání. Přímo před návštěvníky vzniknou umělecké figurky lidí a zvířat.