Vražda Pappergera byla jedním z řady ruských plánů na likvidaci vedoucích představitelů obranného průmyslu v celé Evropě. Rheinmetall se dostal do popředí právě kvůli dodávkám zbraní na Ukrajinu.
Rheinmetall počítá s významným zvýšením výrobní kapacity. Do konce roku 2025 by firma chtěla zvýšit výrobu na 700 000 granátů ročně a pak na 1,1 milionu granátů ráže 155 milimetrů.
Firma Rheinmetall ujišťuje, že hackeři zaútočili jen na systém její civilní divize, kde jsou data spíš o zakázkách pro automobilový průmysl a další odvětví. Vojenské zakázky se řeší přes jiné servery.
Všechny tanky by měly být v Česku do konce příštího roku. Vyprošťovací vozidlo, které je namontováno na vylepšeném podvozku Leopard 2, bude připraveno do poloviny roku 2024.
Tanky jsou kompenzací za ty sovětské výroby, které putovaly na Ukrajinu k ochraně před ruskou agresí. Do země napadené Ruskem Česko poslalo podle dostupných informací tanky T-72 a další techniku.
Nabídky všech tří účastníků tendru na 210 kusů pásových bojových vozidel pěchoty nesplňují všechny požadavky a nelze je dále hodnotit. Konstatovala to expertní komise, jež ukončila posouzení nabídek.
Zakázka bude posuzována podle klíče. „30 procent na technické požadavky, cena akvizice má 55 procent a pak máme 15 procent na obecné požadavky, kde je zapojení českého průmyslu a rychlost dodávek.“